Rusko v úterý časně ráno vypustilo raketu Sojuz nesoucí celkem 55 družic včetně dvou íránských. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ruskou kosmickou agenturu Roskosmos.
„Cílem toho všeho je zjistit, zda je možné ovlivnit nárazem trajektorii asteroidu, který by případně ohrožoval Zemi,“ uvedl Petr Pravec z Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově.
Díky družicím pro dálkový průzkum Země mají zemědělci lepší přehled o svých polích. Z oběžné dráhy je totiž vidět, jak se daří půdě i rostlinám, čeho se jim nedostává a co naopak přebývá.
Čínská firma SSST plánuje letos umístit na oběžnou dráhu 108 satelitů, do konce roku 2025 jich tam chce mít již 648 a do roku 2030 počítá s 15 000 satelity.
NASA každoročně testuje hypotetické scénáře, kdy asteroidy ohrožují Zemi. Podle vědců je nutné hlavně znát pohyb těles a nebezpečí včas. Zatím ale srážka nehrozí.
Cílem mise je zaznamenávat ve vesmíru takzvané gama záblesky, což jsou mohutné exploze vznikající při srážkách hvězd. Jejich zkoumání by mělo přinést hlubší znalosti o historii vesmíru.
Kim ve středu ve svém prvním veřejném vystoupení po tomto neúspěchu podle AP prohlásil, že jeho země bude nadále rozvíjet své špionážní kapacity ve vesmíru.
Severní Korea orgánu sdělila, že plánuje vypustit „raketu s družicí“ s možným startem počínaje pondělím do půlnoci 3. června. Bezpečnostní varování platí ve vodách mezi Korejským poloostrovem a Čínou.
Těžiště vesmírných aktivit Evropské unie leží v Praze, kde sídlí centrála Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA). Služby Galielo a Copernicus denně využívají miliony lidí po celém světě.
„Dospěli jsme k závěru, že se pravděpodobně jedná o zbraň proti vesmírným cílům, která je zřejmě schopná zaútočit na jiné družice na nízké oběžné dráze Země,“ řekla mluvčí vesmírného velitelství.
„Způsobíme, že na solárních článcích bude víc energie než obvykle a satelit sám sobě řekne, že má problém a musí se restartovat,“ popsal člen týmu Simon Klinga.
Klientem společnosti Elona Muska je podle nové zprávy americký Národní úřad pro průzkum, který se společností uzavřel kontrakt v hodnotě přes 40 miliard korun.
Jižní Korea úspěšně vyslala do vesmíru svůj první špionážní satelit, který dokáže podle agentury AFP sledovat aktivity Pchjongjangu. S družicí se do kosmu vydala Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX.
Krok KLDR po Spojených státech či Japonsku rázně odsoudil i generální tajemník OSN António Gutteres. USA do oblasti podle agentury Reuters vyslaly ponorku na jaderný pohon.
Bílý dům uvedl, že se jedná o „bezostyšné porušení řady rezolucí Rady bezpečnosti OSN“. Krok Pchjongjangu „zvyšuje napětí a hrozí destabilizovat bezpečnostní situaci v regionu i mimo něj“.
Jihokorejská armáda vyzvala KLDR, aby okamžitě zastavila přípravy na vypuštění vojenského satelitu. Ta se o jeho vyslání pokusila už dvakrát neúspěšně v průběhu jara.
Raketa Atlas 5, za kterou stojí skupina United Launch Alliance společností Boeing a Lockheed Martin, v pátek odstartovala krátce po 20.00 středoevropského letního času z floridského mysu Canaveral.
„Pozorování evropského klimatu má dlouhou historii. Víme díky tomu, jak se změnilo,“ říká šéf klimatické služby Copernicus, která pozoruje změny klimatu z vesmíru.
„Když otevřu snímek celého zemského globu, tak vidíte jasný důkaz toho, že Země je kulatá,“ směje se vedoucí družicového oddělení Českého hydrometeorologického ústavu Jindřich Šťástka.
Dostat se k družici co nejblíž se Laifrovi daří tak, že vystoupá na střechu nákupního centra na Praze 4. „Je tu výhled na poměrně velkou část oblohy od horizontu k horizontu,“ rozhlíží se.
Selhání se stalo terčem rozsáhlé kritiky na zasedání ústředního výboru Korejské strany práce. Schůze „rozhořčeně kritizovala činitele, kteří nezodpovědně vedli přípravy na vypuštění družice“.