Severní Korea pozvala jihokorejského prezidenta na jednání s Kim Čong-unem

Jihokorejský prezident Mun Če-in v sobotu v prezidentském paláci v Soulu přijal delegaci vysokých představitelů KLDR, včetně sestry severokorejského diktátora Kim Čong-una. Jihokorejská televize přinesla záběry usmívajícího se prezidenta, jak si potřásá rukama se členy delegace. Mladší sestra autoritářského severokorejského vůdce Kim Jo-čong jihokorejského prezidenta pozvala na návštěvu své země.

Soul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na hoře Pektu (snímek zveřejněný agenturou KCNA 9. prosince 2017).

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na hoře Pektu (snímek zveřejněný agenturou KCNA 9. prosince 2017). | Zdroj: Reuters

Kim Jo-čong je členkou nejvyššího orgánu vládní strany a prvním členem vládnoucího klanu z komunistické Severní Koreje, který zavítal na území svého jižního souseda od války na Korejském poloostrově. Od tohoto krvavého konfliktu z let 1950 až 1953 obě země ještě neuzavřely mírovou dohodu, a jsou tak technicky stále ve válečném stavu.

Překvapivý host olympiády: Kim Čong-unova sestra míří na slavnostní zahájení do Pchjongčchangu

Číst článek

Vlivná diktátorova sestra předala prezidentovi Munovi pozvání v písemné formě. „Vytvořme podmínky pro to, aby se schůzka uskutečnila," citovala agentura Reuters mluvčího jihokorejského prezidenta, který se snaží o posílení vztahů s izolovaným sousedem.

V severokorejské delegaci je také předseda parlamentu Kim Jong-nam, který je formální hlavou KLDR. Podle jihokorejské tiskové agentury Jonhap se Kim Jong-nam a jihokorejský prezident zúčastní sobotního olympijského hokejového zápasu spojených korejských ženských týmů proti Švýcarsku. Konat se bude v Kangnungu. Zda na zápase bude také Kim Jo-čong, není jasné.

Úřad prezidenta Muna zatím zprávu o účasti na hokejovém zápase nepotvrdil. „Neposkytujeme předem informace o programu prezidenta," sdělil mluvčí.

Diktátorova sestra se s prezidentem Jižní Koreje krátce setkala už v pátek při zahajovacím ceremoniálu olympijských her v Pchjongčchangu. Soul si od návštěvy severokorejské delegace slibuje zahájení dialogu, jiní se obávají, že Pchjongjang chce cestu jen využít k vlastní propagaci. KLDR totiž nadále odmítá vzdát se svých raketových a jaderných zbrojních programů, kvůli nimž vůči ní Rada bezpečnosti OSN zavedla sankce.

Někteří odborníci na Severní Koreu si myslí, že přísné sankce, kvůli nimž Pchjongjang přišel o většinu zdrojů příjmů, ho dotlačily k větší snaze o dialog s jižním sousedem.

Munovy snahy o intenzivnější kontakty s Pchjongjangem jsou v ostrém rozporu s postojem Spojených států, které vůči severokorejskému režimu kvůli jeho raketovým testům zaujímají tvrdý postoj. Washington platí za hlavního spojence Soulu. Andray Abrahamian z havajského Pacifického fóra CSIS podle Reuters soudí, že Severokorejci budou muset pochopit, že aby se konala zásadnější jednání, Mun bude muset Washingtonu předložit něco, co by mohlo vést k denuklearizaci KLDR.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme