KLDR vloni ukradla kryptoměny za 4,5 miliardy korun. Peníze šly zřejmě na jaderný program
Hackeři napojení na Severní Koreu ukradli od ledna do zhruba poloviny srpna letošního roku kryptoměny za 200 milionů amerických dolarů (4,5 miliardy korun). To je více než dvacet procent všech letos ukradených kryptoměn. Vyplývá to podle serveru CNBC z průzkumu společnosti TRM Labs, která se zabývá blockchainovou analýzou. Tyto peníze se zřejmě používají na financování severokorejského vládního jaderného zbrojního programu.
TRM Labs uvedla, že v posledních letech se výrazně zvyšuje velikost a rozsah kybernetických útoků KLDR proti podnikům spojeným s kryptoměnami. To se časově shoduje se zjevným zrychlením jaderného a balistického programu země.
Také další analytická společnosti Chainalysis letos upozornila, že většina odborníků se shoduje na tom, že severokorejská vláda využívá tato ukradená aktiva k financování svých programů jaderných zbraní.
‚Varování nepřítele před skutečnou hrozbou války.‘ Severní Korea opět simulovala ‚taktický jaderný útok‘
Číst článek
Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) minulý měsíc varoval kryptoměnové společnosti, že hackeři napojení na Severní Koreu plánují prodat kryptoměny za 40 milionů amerických dolarů.
„Jsou pod docela vážným ekonomickým tlakem kvůli mezinárodním sankcím. Potřebují každý dolar, který mohou získat. A toto je pro Severní Koreu zjevně mnohem efektivnější způsob, jak získat peníze,“ uvedl analytik TRM Labs Nick Carlsen.
Severokorejští hackeři podle TRM Labs využívají zranitelnosti v systému různými způsoby. Patří mezi ně phishingové útoky, kdy se snaží získat citlivé informace vydáváním se za důvěryhodnou osobu nebo organizaci, útoky na dodavatelský řetězec či napadení infrastruktury.
Podle Chainalysis byl loňský rok zatím největším rokem pro hackerské útoky na kryptoměny. Z kryptoměnových společností bylo ukradených 3,8 miliardy dolarů. Velký podíl na tom měli právě hackeři napojení na Severní Koreu.