Bývalé vedení Katalánska se má zpovídat ze vzpoury u španělského soudu. Důvodem je referendum o nezávislosti

Španělský nejvyšší soud v úterý zahájil předběžné slyšení v procesu s bývalým katalánským vedením, které je obžalováno ve vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska z loňského října. Soud posuzuje stížnost obžalovaných, podle nichž není k tomuto případu kompetentní. Informovala o tom místní média, podle nichž by samotný proces v této kauze měl začít koncem ledna příštího roku.

Madrid Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti v Barceloně nesoucí nápis "Nezávislost"

Demonstranti v Barceloně nesoucí nápis "Nezávislost" | Zdroj: Reuters

Advokáti obžalovaných katalánských politiků tvrdí, že kauzu by měl soudit Nejvyšší soud Katalánska v Barceloně, mimo jiné proto, že referendum, kvůli němuž jsou jejich mandanti souzeni, se událo právě v tomto autonomním regionu. Španělský prokurátor v úterý ale u soudu oponoval, že Nejvyšší soud v Madridu kompetentní k této kauze je, protože obžalovaní svými činy porušili španělskou ústavu.

‚Přebytečná a nedemokratická instituce.‘ Katalánsko vyzvalo ke zrušení monarchie, Madrid se zlobí

Číst článek

Celkem 18 politiků (exministrů katalánské regionální vlády, členů bývalého vedení katalánského parlamentu, dva aktivisté a jedna bývalá regionální poslankyně) je obviněno kvůli schválení takových zákonů regionálním parlamentem, které odporují španělské ústavě, a kvůli uspořádání referenda o nezávislosti Katalánska i přes verdikty ústavního soudu a kvůli rezoluci o vyhlášení nezávislosti tohoto španělského autonomního regionu.

Obvinění ze vzpoury

Polovinu z obžalovaných viní prokuratura ze vzpoury a žádá pro ně tresty od 25 do 16 let, ostatní jsou obžalováni z ignorování soudních rozhodnutí a hrozí jim nižší tresty. Za mřížemi je nyní sedm mužů a dvě ženy, včetně bývalé šéfky katalánského parlamentu Carme Forcadellové. Někteří z uvězněných politiků jsou ve vazbě už více než rok.

Někteří členové bývalé katalánské vlády, včetně jejího tehdejšího předsedy Carlese Puigdemonta, utekli loni do Belgie. Souzeni budou v odděleném procesu.

Začátkem prosince zahájili čtyři katalánští politici ve vězení hladovku. Protestují tak proti porušování svých ústavních práv, jehož se podle nich dopouští španělská justice. Ta také podle nich zdržuje vyřízení jejich stížností kvůli uvalení vazby, čímž blokuje jejich možnost odvolání k Evropskému soudu pro lidská práva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme