„Od ostatních se wagnerovci lišili tím, že postupovali bezhlavě kupředu a neutíkali. Kdyby ustoupili, zastřelili by je jejich vlastní velitelé,“ popisuje svou zkušenost s wagnerovci ukrajinský voják.
Vzpouru velitele wagnerovců Jevgenije Prigožina mnozí evropští politici nebo analytici hodnotí jako ukázku trhlin v ruském režimu. Není ale zatím zřejmé, do jaké míry vše oslabilo Vladimira Putina.
„Musíme situaci úzce sledovat a poohlížet se po tom, kdo může být novým Prigožinem. Může to být začátek širšího trendu, kdy elity budou brát moc a sílu do vlastních rukou,“ říká Pavel Havlíček.
Škody na silnicích během vzpoury nezpůsobili jen wagnerovci. Z míst podél trasy mezi Rostovem na Donu a Moskvou přicházely záběry bagrů rozkopávajících vozovky ve snaze vytvořit překážky.
Podle ruské redakce BBC se za poslední měsíc objevily na sociálních sítích desítky videí, ve kterých si zmobilizovaní vojáci stěžují na špatné podmínky a na to, že nedostali slíbené výplaty.
„Nechtějí zpátky do Sovětského svazu,“ řekl Osečkin. „Každým týdnem a měsícem, kdy bude tahle válka pokračovat, je pravděpodobnost vzpoury v tajných službách vyšší,“ dodal.
Oznámení o zahájení trestního řízení vydala policie v neděli dopoledne na twitterovém účtu. Uvedla, že vzhledem k tomu, že je na počátku šetření, nebude sdělovat bližší informace.
„Chtěl bych Vám v tuto chvíli oznámit (...) moje rozhodnutí vzdát se mých funkcí, všech mých funkcí, od nynějšího okamžiku,“ řekl Keita v krátkém vysílání s rouškou na ústech.
Podle listu El País násilím skončil protest vězňů, kteří se vzbouřili proti tomu, že je příbuzní kvůli koronavirovým opatřením nemohou zásobovat potravinami.
Vězňové měli požadovat jídlo a stěžovat si na špatné zacházení. Odmítali také plánovaný převoz do vězeňských zařízení v odlehlých částech země, kde by je nemohli navštěvovat příbuzní.
Celkem 18 politiků je obviněno kvůli schválení zákonů regionálním parlamentem. Zákony údajně odporují španělské ústavě, a to kvůli uspořádání referenda o nezávislosti Katalánska.
Italský ministr vnitra Matteo Salvini ve čtvrtek zakázal 67 migrantům vylodit se na pevninu z paluby lodi italské pobřežní stráže Diciotti, která s nimi přistála odpoledne na Sicílii.
Němečtí státní zástupci požádali vrchní zemský soud ve Šlesvicku-Holštýnsku, aby vydal katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta do Španělska, kde čelí obžalobě ze vzpoury a zpronevěry peněz.
Finsko obdrželo mezinárodní zatykač na bývalého katalánského premiéra, který byl v pátek spolu s dalšími katalánskými politiky obžalován ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska.
Španělský vyšetřující soudce v pátek obžaloval ze vzpoury 13 katalánských politiků kvůli jejich loňským snahám o nezávislost Katalánska. Je mezi nimi i expremiér Puigdemont a bývalá šéfka parlamentu.
V nápravném zařízení Milton Dias Moreira asi 55 kilometrů od centra Ria je podle agentury Reuters přes 2000 lidí, přestože komplex má kapacitu pouze 900 osob.
Trenéra Manchesteru City Pepa Guardiolu vyšetřuje španělská policie kvůli účasti ve vzpouře. Dostal se na seznam podezřelých, který Národní garda poslala nejvyššímu soudu v Madridu.
Bangladéšský odvolací v pondělí podle agentury AFP potvrdil trest smrti pro 139 vojáků za účast na vzpouře z roku 2009. Vzpoura si tehdy vyžádala 74 obětí, mezi nimiž byly desítky vojenských velitelů.