Biden vstoupil do Bílého domu poprvé jako prezident. Zrušil již některé Trumpovy výnosy

Krátce před 22.00 středoevropského času dorazil demokrat Joe Biden poprvé do Bílého domu jako prezident Spojených států. V prezidentské rezidenci vystřídal odchozí hlavu státu Donalda Trumpa, který se oproti zvyklostem nezúčastnil Bidenovy slavnostní inaugurace a několik hodin před ceremoniálem odletěl na Floridu. Před půlnocí podepsal i první z řady exekutivních příkazů, které zvrátí některá Trumpova rozhodnutí.

Washington (Aktualizováno: 23:55 20. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový prezident dorazil ve své limuzíně na třídu Pennsylvania Avenue, na níž leží Bílý dům, ve slavnostním armádním průvodu, který vedl vojenský orchestr vyhrávající americkou hymnu. Na poslední část cesty Biden vystoupil z auta a spolu se svou manželkou a nejbližší rodinou došel do prezidentské rezidence, která bude na další čtyři roky jeho domovem.

Bidenův tým se začal přesouvat do západního křídla Bílého domu už krátce po složení prezidentovy přísahy. 

Bidenovy první hodiny ve funkci: USA se vrací ke klimatické dohodě, ruší se i stavba zdi s Mexikem

Číst článek

Biden se pár hodin po svém jmenování pustil do práce. Před půlnocí podepsal 17 exekutivních příkazů, z nichž některé mají zrušit část nejkontroverznějších rozhodnutí svého předchůdce Donalda Trumpa.

Podepsal již zrušení imigračních omezení vůči občanům některých muslimských zemí a nařídil i návrat USA k pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Zavedl i dříve avizovanou povinnost nosit roušky ve federálních budovách a při cestování mezi státy.

Díky dalším podepsaným exekutivním příkazům se USA vrátily do Světové zdravotnické organizace (WHO), pozastavuje se výstavba zdi na hranicích s Mexikem, nebo se ruší povolení pro kontroverzní ropovod Keystone XL. 

Svému kabinetu také nařídil, aby pracoval na zachování imigračního programu DACA, jež chrání před deportací mladé přistěhovalce, kteří přicestovali do země jako děti bez potřebných dokumentů. Trump usiloval o jeho zrušení od roku 2017.

Výzva ke sjednocení

Biden se oficiálně stal 46. prezidentem Spojených států po slavnostním složení přísahy, po kterém vystoupil s inauguračním projevem. Několikrát v něm Američany vyzval, aby se sjednotili, naslouchali si a vzájemně se respektovali.

OBRAZEM: Od Trumpova odletu po Bidenovu přísahu. Jak vypadal den, kdy se měnil americký prezident?

Číst článek

„Musíme ukončit tuto neobčanskou válku, která staví červené proti modrým, venkov proti městu, konzervativce proti liberálům,“ prohlásil s odkazem na barvy, které zastupují republikány a demokraty.

Podle Bidena se země nachází v těžké době pandemie, čelí ale i rasismu a vnitřnímu terorismu. USA se proto musí spojit a bojovat proti těmto výzvám.

„Toto je den Ameriky, den demokracie, den naděje. Celou svou duší chci Ameriku znovu dát dohromady, sjednotit ji. Demokracie je vzácná věc, demokracie zvítězila,“ uvedl.

Biden také zdůraznil, že politici mají povinnost „obhajovat pravdu a porážet lži“. Je potřeba odmítnout kulturu, v níž „se manipuluje s fakty a některá se dokonce vymýšlí“, dodal nový prezident USA.

„Stojíme tu dnes, jen několik dní poté, co si rozvášněný dav myslel, že může použít násilí, aby umlčel vůli lidu,“ řekl Biden s odvoláním na nedávný vpád příznivců bývalého prezidenta Donalda Trumpa do Kapitolu, mezi kterými byla řada extremistů a stoupenců krajní pravice. Právě sílící politický extremismus, ideologii nadřazenosti bílé rasy a vnitřní terorismus je podle Bidena nutné porazit. 

Na mezinárodním poli hodlá nový šéf Bílého domu podle svých slov „opravit“ spojenectví a spolupracovat s ostatními státy na řešení krizí. USA budou podle nového prezidenta „partnerem pro mír“.

Indiánka či soupeř z primárek. Kdo je kdo v rozmanité vládě centristy Bidena

Číst článek

Inaugurace bez davů

Biden se stal prezidentem v nevídaných kulisách. Kvůli pandemii covidu-19 jeho uvedení do úřadu přihlížel jen zlomek lidí, než bývá obvyklé. Slavnost zároveň provázela nebývale přísná bezpečnostní opatření kvůli nedávným nepokojům v Kapitolu, které si vyžádaly několik mrtvých.

Na pořádek ve Washingtonu proto dohlíží více než 25 tisíc policistů, příslušníků národní gardy i tajné služby.

Eliška Orosová, Dominika Kubištová, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme