‚Jdou si pro nás.‘ Americké decentralizované milice využívají pokus o atentát na Trumpa k náboru

Paramilitární skupiny v USA využívají pokus o atentát na Donalda Trumpa k rekrutování nových členů a k jejich výcviku. Na internetu vzrostly výzvy k násilí a vyhrocená rétorika, která se snaží vyvolat konflikt. „Útok na prezidenta Trumpa byl útok na lidi, jako jsme my – stejně smýšlející americké patrioty,“ řekl například na TikToku Scot Seddon, zakladatel skupiny American Patriots Three Percenters (APIII). O vývoji píše americký server Wired.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump v doprovodu Tajné služby

Paramilitární skupiny v USA využívají pokus o atentát na Donalda Trumpa k rekrutování nových členů a k jejich výcviku (ilustrační foto) | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

APIII je decentralizovaná síť milic s divizemi napříč Spojenými státy, píše server Wired.

„Přijde moment, kdy všichni v této skupině budou muset začít nést odpovědnost za to, jak pomáhají růstu organizace a budování sítě stejně smýšlejících lidí ve svých regionech. Protože oni si pro nás jdou,“ říkal dále ve videu Seddon. 

25:03

Politoložka Dvořáková: ‚Ukradli mi volby, a ještě mě chtěli zabít.‘ Trump vyostří svoji mobilizační kampaň

Číst článek

Seddon ve videu také uvedl, že plánuje setkání s ostatními milicemi. „Tohle jen tak neskončí. Musíme se stát k**** silnými, k******* lvi. Začněte mluvit s jednotlivci ve vašem státě, kteří jsou důvěryhodní, kteří mají stejný pohled na silné lokální komunity, abychom udrželi pevnost v případě války.“

Wired cituje Katie Paulovou, ředitelku Tech Transparency Project. Ta uvádí, že podobná rétorika je všední od 6. ledna 2021, tedy od útoku na Kapitol. Varuje ale před jejím spojením s rekrutováním milic, které historicky využívají chaotické momenty v dějinách národa, aby se posunuly v organizaci a získávání nových členů.

APIII za minulý rok podle Tech Transparency Project posílila ve svých snahách získat nové členy, a to i na velkých sociálních sítích jako je Facebook, X nebo TikTok. Stejně jako jiné podobné skupiny APIII trvá ve své sebeprezentaci na tom, že není milicí, aby se distancovala od skupiny, která stála za útokem na Kapitol.

APIII spolupracuje například i s Light Foot Militia, další decentralizovanou paramilitární skupinou s pobočkami napříč Spojenými státy – na TikToku a Facebooku v červnu kolovalo video z jejich společného cvičení.

Deep state

Deep state, česky „hluboký stát,“ je konspirační teorie, která tvrdí, že Spojené státy řídí uskupení vysokých politických a vojenských představitelů spolu s nezvolenými úředníky a soukromými subjekty (např. ve finančních službách a obranném průmyslu). Ti mají manipulovat s vládní politikou a ovládat ji. 

V rekrutování posílila podle Paulové i další skupiny. Zmiňuje například New Confederate American Family, kterou označuje za konfederační milici. Členové jiné skupiny zase volali po tom, aby se občanské milice zapojily do obrany Donalda Trumpa, protože takzvanému „deep state“ nelze důvěřovat.

Facebook již několik let oficiálně zakazuje, aby podobné milice platformu používaly. Přesto se zde ale tyto skupiny stále sdružují.

„Otevřené selhání platforem jako je Facebook adresovat rekrutování milic, dezinformace a volání po násilí je problémem již mnoho let. Toto neúspěšné vymáhání může mít se vzrůstajícím politickým násilím dopady v reálném světě,“ varuje Paulová.

kma Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme