ONLINE: Trump chystá jednání s Putinem. Kreml odmítá zahraniční jednotky na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump uvedl, že bude v úterý mluvit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Informují o tom agentury Reuters a AP. Rusko přitom v neděli večer odmítlo, aby byly na Ukrajině po ukončení války rozmístěny jakékoliv zahraniční vojenské jednotky. V mírové smlouvě bude Moskva požadovat neutralitu Ukrajiny a vyloučení jejího přijetí do NATO. Podle agentury Reuters to uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Alexander Gruško.

Sledujeme online Washington/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump chystá jednání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

„V úterý budu mluvit s prezidentem Putinem. O víkendu se udělalo hodně práce,“ řekl Donald Trump novinářům na palubě Air Force One během pozdního letu z Floridy zpět do Washingtonu. „Chceme zjistit, zda můžeme tuto válku ukončit. Možná můžeme, možná ne, ale myslím, že máme velmi dobrou šanci,“ dodal americký prezident.

23:48

Rusko na Ukrajině vítězí jen v Trumpově hlavě. Netvrdí to ani provládní blogeři, píše ruský novinář

Číst článek

Přestože Rusko neuspělo ve svém původním cíli dobýt Ukrajinu za tři dny, stále kontroluje velké části země. Trump uvedl, že součástí rozhovorů kolem ukončení války bude otázka území a elektráren.

Zvláštní vyslanec Bílého domu Steven Witkoff už dříve uvedl, že americký prezident by mohl tento týden mluvit s ruským prezidentem. Witkoff ve čtvrtek jednal v Kremlu o návrhu na 30denní příměří, který předložili minulý týden Američané při setkání s Ukrajinci v Saúdské Arábii.

Witkoff v neděli označil rozhovor s Putinem za pozitivní, podle něj se rozdíly mezi postoji Ukrajiny a Ruska ohledně zastavení bojů zmenšily. Američané se chystají v příštích dnech hovořit i s ukrajinskými představiteli.

Dronové útoky

V noci na pondělí Rusko znovu zaútočilo drony na Kyjev, uvedl krátce po půlnoci starosta ukrajinského hlavního města Vitalij Kličko na telegramu. Uvedl také, že ukrajinské jednotky protivzdušné obrany se snaží útok odrazit. Svědci agentury Reuters slyšeli v některých částech města výbuchy, které zněly jako činnost systémů protivzdušné obrany.

Na ruskou Astrachaňskou oblast byl v noci na pondělí zaměřen útok ukrajinského bezpilotního letounu. Při zásahu energetického zařízení byl zraněn jeden člověk a vypukl požár, oznámil gubernátor jihoruského regionu Igor Babuškin. O jaký objekt šlo, neupřesnil.

Článek pokračuje pod online reportáží.

‚Železné bezpečnostní záruky‘

Rusko odmítá, aby byly na Ukrajině po ukončení války rozmístěny jakékoliv zahraniční vojenské jednotky, nejen ze zemí NATO. V mírové smlouvě bude Moskva požadovat neutralitu Ukrajiny a vyloučení jejího přijetí do NATO. Podle agentury Reuters to uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Alexander Gruško v listu Izvestija.

25:08

Trump chce po Západu všechno a po Putinovi nic, říká Gregorová. ‚Mír by byl výhodný i pro nás,‘ tvrdí Vondra

Číst článek

„Budeme požadovat, aby se součástí dohody staly železné bezpečnostní záruky (pro Rusko),“ řekl náměstek. Podle něj by součástí těchto záruk měl být závazek ze strany zemí Severoatlantické aliance, že Ukrajinu do paktu nepřijmou.

Případná otázka neozbrojených pozorovatelů může být podle ministerstva projednána až po dojednání mírové smlouvy.

Takzvaná koalice ochotných plánuje podle listu The Sunday Times vyslání více než 10 tisíc vojáků na Ukrajinu na mírovou misi. Jednotky, pravděpodobně převážně z Velké Británie a Francie, mají představovat odstrašující sílu bránící ruskému útoku po případném uzavření příměří.

Média potvrdila stažení ukrajinských vojáků ze Sudži. Ruská ofenziva v posledních dnech zrychluje

Číst článek

Na otázku, zda jsou Spojené státy ochotné některá ukrajinská území okupovaná Ruskem uznat jako ruské území, zvláštní vyslanec Bílého domu Steven Witkoff řekl, že se k tomu nyní nechce vyjadřovat. „Myslím, že je to v tuto chvíli poněkud předčasné,“ dodal.

Americký ministr zahraničí Marco Rubio řekl televizi CBS, že konečná mírová dohoda bude „zahrnovat spoustu tvrdé práce, ústupky ze strany Ruska i Ukrajiny“ a že bude obtížné tato jednání mezi znepřátelenými stranami vůbec zahájit, „dokud po sobě budou střílet“.

Při úterních jednáních s ukrajinskou delegací v Saúdské Arábii Spojené státy oznámily návrh na 30denní zastavení bojů na Ukrajině, který Kyjev přijal. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že podle Putina je nutné vyřešit několik bodů, než bude možné s příměřím souhlasit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme