Izrael podle zástupce OSN nevpouští humanitární pracovníky na sever Gazy. Lidé tam nemají jídlo

Izrael stále brání humanitárním organizacím v přístupu do severní části Pásma Gazy, civilistům v obležení se tam tak nedostává jídla ani léků, napsal na sociální síti X šéf úřadu OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA Philippe Lazzarini. Zdůraznil také, že je potřeba, aby se humanitární pomoc dostala v Pásmu Gazy všem civilistům a také k rukojmím, která zadržují palestinští ozbrojenci.

Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákladní vozy překračují hraniční přechod Erez z Izraele do Pásma Gazy(21. října 2024)

Nákladní vozy překračují hraniční přechod Erez z Izraele do Pásma Gazy(21. října 2024) | Foto: Janis Laizans | Zdroj: Reuters

„Humanitární organizace včetně úřadu UNRWA musí mít přístup do severní Gazy,“ uvedl Lazzarini, který znovu vyzval k příměří. Podle něj Izrael brání vstupu humanitární pomoci a využívá ji jako zbraň k dosažení vojenských cílů.

Útok na severu Gazy zabil 80 lidí, tvrdí Hamás. ‚Použili jsme přesnou munici,‘ odmítá to Izrael

Číst článek

„Zbývající střediska UNRWA pro vysídlené jsou přeplněná,“ dodal. „Máme zprávy, že lidé, kteří se snaží utéct před boji a bombardováním, jsou zabíjeni, jejich těla leží na ulicích. Záchranářům není umožněn přístup k troskám, aby z nich vyprošťovali zraněné či mrtvé,“ uvedl také Lazzarini.

Izraelská armáda tvrdí, že humanitární pomoc do Pásma Gazy pouští přes hraniční přechody, které všechny ovládá, a umožňuje i shazování pomoci z letadel. Předminulý týden ale i Světový potravinový fond (WFP) uvedl, že izraelská armáda od 1. října na dva týdny zastavila dodávky potravin na sever Pásma Gazy.

Izraelská armáda před dvěma týdny zahájila další velkou ofenzivu na severu Pásma Gazy, jejímž cílem podle ní je zabránit členům teroristického hnutí Hamás v obnovení bojových jednotek. Předtím vyzvala civilisty, aby tuto oblast, kde odhadem žije asi 400 000 lidí, opustili. Mnozí to ale neudělali, protože nemohou nebo nechtějí odejít do jiné části Pásma Gazy, zničeného izraelským bombardováním.

Palestinci odklízejí sutiny po izraelském vzdušném úderu | Foto: Hatem Khaled | Zdroj: Reuters

Na jihozápadě u pobřeží je sice takzvaná humanitární zóna, ale ani v ní není bezpečno a i tam trpí civilisté nedostatkem jídla a žijí v katastrofálních podmínkách ve stanech bez tekoucí vody a toalet. Také Zvláštní mírový zmocněnec OSN pro Blízký východ Tor Wennesland v neděli uvedl, že v Pásmu Gazy „není nikde bezpečno“.

Izrael udeřil na finanční divizi Hizballáhu. Armáda vydala evakuační příkazy pro 22 míst

Číst článek

Izraelská vláda odmítá, že realizuje plán vojenského obležení severní části Pásma Gazy, který jí v září předložila skupina generálů ve výslužbě. Podle něj by armáda po výzvě k evakuaci odřízla toto území od humanitární pomoci, aby donutila teroristy z Hamásu se vzdát. Izraelský premiér Benjanim Netanjahu nicméně minulý měsíc podle místních médií řekl, že tento plán je jednou z možností.

Izrael vede v Pásmu Gazy válku proti Hamásu v odvetě za jeho teroristický útok z loňského 7. října, kdy palestinští ozbrojenci v izraelském pohraničí pozabíjeli na 1200 lidí a dalších zhruba 250 odvlekli do Gazy jako rukojmí.

Podle pondělního oznámení ministerstva zdravotnictví v Gaze zemřelo v této válce přes 42 600 Palestinců a dalších 99 800 Palestinců v ní bylo zraněno. Tyto údaje nerozlišují mezi ozbrojenci a civilisty. Většina obětí jsou ale civilisté, což vyplývá i z údajů izraelské armády, která tvrdí, že tam zabila na 17 000 ozbrojenců. Tisíce lidí jsou ale zřejmě stále pohřbeny pod troskami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme