Izrael měl v Gaze systematicky ničit zdravotnictví. ‚Válečný zločin,‘ říká zpráva vyšetřovací komise OSN
Izrael při své vojenské operaci proti teroristickému hnutí Hamás v Pásmu Gazy systematicky ničil zdravotnickou infrastrukturu, uvádí ve čtvrtek zveřejněná zpráva nezávislé vyšetřovací komise zřízené Radou OSN pro lidská práva (UNHRC). Podle agentury Reuters zpráva uvádí, že takové konání je válečný zločin a zločin proti lidskosti. Izrael opakovaně upozorňuje, že Hamás civilní infrastrukturu včetně zdravotnické při boji běžně používá k úkrytu.
Vyšetřovací komise z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti obvinila i palestinské ozbrojené skupiny, hlavně kvůli jejich nakládaní se zadržovanými izraelskými rukojmími.
Kalhousová: Hizballáh už příměří nespojuje s Gazou a Hamásem. Izrael o tom ale zatím nechce jednat
Číst článek
Izraelské úřady s vyšetřovací komisí nespolupracovaly a Tel Aviv míní, že je vůči Izraeli zaujatá. Komise obvinila Izrael, že jejím vyšetřovatelům nepovolil vstup do Izraele na okupovaná palestinská území.
Bývalá vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová, která je členkou komise, ve čtvrtek upozornila na neustávající izraelské „záměrné útoky na zdravotnický personál a zařízení“ ve válce, kterou vyvolal teroristický útok ozbrojenců Hamásu na jih Izraele loni 7. října. Teroristé tehdy v obcích v blízkosti Pásma Gazy zavraždili okolo 1200 lidí a přes dvě stovky jich jich unesli do Pásma Gazy.
Izrael tvrdí, že palestinští ozbrojenci v Gaze operují z úkrytů v obydlených oblastech, včetně obytných domů, škol a nemocnic, a že se při úderech proti nim snaží vyhnout obětem mezi civilním obyvatelstvem. Hamás popírá, že by využíval civilní infrastruktury pro své ozbrojené operace.
Úmyslné zabíjení zdravotníků
Zpráva vyšetřovací komise také Izrael obviňuje z úmyslného zabíjení a mučení zdravotnického personálu, cílených úderů proti zdravotnickým vozidlům a omezování povolení pro pacienty k opuštění Pásma Gazy.
Izrael nařídil evakuaci tří velkých nemocnic na severu Pásma Gazy. Na její uskutečnění mají 24 hodin
Číst článek
Světová zdravotnická organizace (WHO) podle Reuters uvedla, že od květnového uzavření hraničního přechodu Rafáh mezi Pásmem Gazy a Egyptem nemohlo území opustit více než 10 000 pacientů, kteří potřebovali nutnou evakuaci ze zdravotních důvodů.
Válečných zločinů a zločinů proti lidskosti se podle komise UNHRC dopouští i palestinské ozbrojené skupiny. Komise uvedla, že izraelští rukojmí držení těmito skupinami byli vystaveni fyzickému a sexuálnímu násilí a nucené izolaci a měli omezený přístup k vodě, jídlu a hygienickým zařízením. Komise opět vyzvala k okamžitému propuštění rukojmích.
Podle palestinského ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy, které spravuje hnutí Hamás, na území od zahájení izraelské vojenské operace zemřelo 42 065 lidí a dalších 97 886 bylo zraněno. Údaj nerozlišuje mezi civilisty a ozbrojenci.