Tisíce Izraelců vyšly protestovat proti vládě, požadují okamžité uzavření dohody s Hamásem
Tisíce lidí vyšly v sobotu večer do ulic Tel Avivu, Jeruzaléma a dalších izraelských měst, aby demonstrovaly za propuštění izraelských rukojmích, které v Pásmu Gazy dosud zadržuje palestinské hnutí Hamás. Server The Times of Israel uvedl, že řečníci před oficiální rezidencí premiéra Benjamina Netanjahua v Jeruzalémě vyzvali vládu k okamžitému uzavření dohody s radikálním palestinským hnutím Hamás o propuštění rukojmích.
Podobné demonstrace za propuštění rukojmích se konají již několik týdnů. Jednání o příměří v Pásmu Gazy, jehož součástí by mělo být i propouštění části ze zbývajících asi 130 izraelských rukojmích výměnou za palestinské vězně držené v Izraeli, váznou.
‚Bojíme se. Strašně se bojíme.‘ Rodiny izraelských rukojmích Hamásu tlačí na vládu, požadují dohodu
Číst článek
Protest se koná v době, kdy v Kataru pokračují jednání mezi Izraelem a Hamásem. „Probíhají kritické dny jednání v Kataru mezi Izraelem a Hamásem, je zakázáno, abychom dovolili izraelské vládě promarnit tuto příležitost,“ řekl bratr muže, který byl 7. října unesen z kibucu Beeri. „Rodiny rukojmích potřebují v těchto kritických dnech co největší podporu,“ dodal.
Smrt izraelského rukojmího
Ozbrojené křídlo radikálního palestinského hnutí Hamás v sobotním prohlášení uvedlo, že kvůli nedostatku léků a potravin zemřel 34letý izraelský rukojmí. Informovala o tom agentura Reuters. Podobné informace nelze ve válečných podmínkách nezávisle ověřit.
Hamás při teroristickém útoku z loňského 7. října, kdy jeho ozbrojenci v izraelském pohraničí zabili téměř 1200 lidí, odvlekl dalších zhruba 250 osob na palestinské území. Při prvním a dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích. Izraelské zpravodajské služby přitom už tehdy předpokládaly, že někteří z unesených jsou po smrti.
Izrael blokuje pomoc na hranicích, Gazu nedokáže ovládnout ani tam zajistit pořádek, tvrdí arabistka
Číst článek
Jednání o příměří v Pásmu Gazy mezi Izraelem a Hamásem, jehož součástí by mělo být i propouštění části ze zbývajících asi 130 izraelských rukojmích výměnou za palestinské vězně držené v Izraeli, váznou.
Jeden z představitelů Hamásu, obeznámený s probíhajícími jednáními v Dauhá, v sobotu agentuře AFP pod podmínkou anonymity řekl, že v rozhovorech o příměří v Gaze existují „hluboké rozpory“, zejména pokud jde o klid zbraní a humanitární pomoc.
Izrael zahájil vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy s cílem Hamás po útoku zcela zničit. Podle údajů ministerstva zdravotnictví v Gaze, spravovaného Hamásem, zahynulo od začátku války v Pásmu Gazy přes 32 000 Palestinců a dalších více než 74 400 dalších bylo zraněno. Území Pásma Gazy je po více než pěti měsících války zdevastované, na severu podle OSN nejpozději v květnu vypukne hladomor.