Soud v Haagu dál projednává stížnost na Izrael. Jihoafrická republika ho viní z genocidy Palestinců
V nizozemském Haagu v pátek bude druhým dnem pokračovat jednání Mezinárodního soudního dvora o stížnosti Jihoafrické republiky, která viní Izrael z genocidy v palestinském Pásmu Gazy. JAR v prvním kroku požaduje, aby soud předběžným opatření nařídil okamžité zastavení izraelské vojenské operace v Gaze. I kdyby to soud udělal, neočekává se, že by Izrael kvůli tomu boje ukončil.
Například v březnu 2022 soudní dvůr nařídil Rusku okamžitě zastavit vojenské operace na Ukrajině, což se ale dosud nestalo. Soud v Haagu si v pátek vyslechne argumenty Izraele, který obvinění z genocidy odmítá. Tvrdí, že operace v Gaze je aktem sebeobrany, k němuž přistoupil po útoku hnutí Hamás z loňského října.
V Izraeli se bojí obvinění z genocidy. Soud může vydat příkaz k zastavení palby
Číst článek
Ozbrojenci tohoto radikálního islamistického hnutí, které vládne v Gaze a které EU či USA považují za teroristické, 7. října napadli Izrael, kde zabili na 1200 lidí, většinou civilistů. Izraelské odvetné údery připravily o život podle Hamásu přes 23 000 Palestinců, rovněž většinou civilistů. Ve čtvrtek své argumenty v Haagu přednesli zástupci JAR, kteří popsali rozsah destrukce Pásma Gazy, kde bombardování zničilo více než polovinu domů a kde statisíce lidí podle OSN trpí hlady.
Jihoafričtí právníci kritizovali i vysoké izraelské činitele, včetně premiéra Benjamina Netanjahua, za „genocidní rétoriku“. JAR tvrdí, že Izrael se dopouští genocidy masivním bombardování a zabíjením civilistů a také tím, že jim nezajišťuje v potřebném množství humanitární pomoc.
Izraelský prezident Jicchak Herzog označil kauzu za „absurdní“ a izraelské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek uvedlo, že jde o „jeden z největších projevů pokrytectví v historii, doplněný řadou nepravdivých a nepodložených tvrzení“. Rovněž americká diplomacie míní, že obvinění z genocidy vůči Izraeli jsou „nepodložená“. Naopak například Turecko či Organizace islámské spolupráce krok JAR podporují.
Mezinárodní soudní dvůr zatím nebude rozhodovat o tom, zda Izrael genocidu páchá, či ne, takový proces může trvat i několik let. Očekává se, že během několika týdnů vynese předběžné opatření, v němž může nařídit zastavení vojenských operací Izraele v Gaze nebo například nařídit zajištění dostatečné humanitární pomoci tamním civilistům či zabránění jejich vysidlování.