Dav v Íránu vtrhl do svatyní navzdory zákazu. Izrael v boji s koronavirem využije hotely i kontrarozvědku

Šíitští konzervativci pronikli na nádvoří dvou významných íránských svatyní, které byly kvůli koronaviru uzavřeny. Informovala o tom v úterý íránská státní média. Íránské úřady se opatřením snaží zastavit další šíření epidemie v zemi, kterou onemocnění postihlo nejvíce ze všech států na Blízkém východě. Podle agentury AP tam má drtivá většina více než 17 000 případů nákazy koronavirem v regionu právě íránskou stopu.

Teherán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naštvaný dav pronikl v pondělí na nádvoří svatyně imáma Alího Rezy v Mašhadu a svatyně pojmenované po sestře osmého šíitského imáma Fátimě v Komu. Davy se na obou místech za běžných okolností modlí nepřetržitě během celého týdne, dotýkají se při tom stěn svatyní a líbají je. To vyvolalo obavy íránských úřadů ze zrychlení šíření nákazy, a vyzvaly proto šíitské duchovní, aby svatyně uzavřeli.

Írán hlásí více než 11 tisíc pacientů nakažených koronavirem. Přes 500 lidí už nemoci podlehlo

Číst článek

Oznámení o uzavření svatyní zveřejnila íránská státní televize v pondělí, což vyvolalo vlnu demonstrací. Policie později davy protestujících rozehnala. Náboženské úřady v Komu označily demonstraci za urážku svatyně a vyzvaly věřící, aby byli moudří a trpěliví.

Íránské svatyně přitahují šíitské poutníky z celého Blízkého východu, což pravděpodobně přispělo k rozšíření nákazy v regionu. Saúdská Arábie už dříve kvůli koronaviru uzavřela přístup k nejposvátnějším místům islámu – Mekce a Medíně.

Porušení karantény

Íránská státní televize informovala, že místní úřady ve 13 provinciích i v hlavním městě měří teplotu lidem, kteří se snaží odjet, a posílá ty s horečkou do karantény. Írán ale má 31 provincií a země nezavedla stejně tvrdá karanténní opatření jako Irák či Libanon. Teherán sice své obyvatele vyzval, aby se zdržovali doma, mnozí to ale ignorují.

Írán také ve snaze šíření koronaviru zastavit dočasně propustil zhruba 85 000 vězňů. Západní země ale islámskou republiku vyzvaly, aby osvobodila všechny vězně s dvojím občanstvím a další zadržované jako rukojmí diplomatických vyjednávání.

Opatření v Izraeli

Mapy i grafy. Podívejte se, jak koronavirus dobyl svět

Číst článek

Izraelské ministerstvo obrany mezitím plánuje využít vyprázdněné hotely jako rekonvalescenční centra pro pacienty s onemocněním COVID-19. Dva hotely by měly přijmout první pacienty už v úterý a další budou zřejmě následovat. Na správu zařízení budou dohlížet lékaři. Pacienti budou v karanténě v hotelových pokojích, jídlo a další potřeby jim budou donášet hoteloví zaměstnanci s ochrannými pomůckami. V Izraeli je koronavirem nakaženo 304 lidí.

Izraelský ministr obrany Naftali Bennett v úterý nařídil, aby do Izraele ze Západního břehu Jordánu směli jen palestinští obchodníci a zaměstnanci, jejichž práce je zásadní pro zdravotnictví, zemědělství, ošetřovatelství a stavebnictví. Palestinci, kterým bude vstup povolen, v Izraeli zůstanou jeden až dva měsíce.

Po nočním schválení kabinetem izraelská kontrarozvědka Šin Bet oznámila, že začne využívat technologii ke sledování telefonů, jež má pomoci v boji s šířením koronaviru. Služba Šin Bet trvá na tom, že používání technologie bude omezeno pouze na snahu chránit životy a varovat ty, kteří mohli přijít do styku s nakaženými. Také uvedla, že technologie nebude využívaná k vynucování karantén a že data budou uchovávána pouze po přechodnou dobu a dostupná jen vybrané skupině agentů. Opatření má platit 30 dní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme