‚Vraťte nám Hongkong.‘ Tisíce lidí v Hongkongu pokračují v protestech proti vládě

Tisíce lidí se v neděli shromáždily na různých místech Hongkongu, včetně letiště, aby pokračovaly v protivládních protestech, přestože policie zakázala pochody ve městě. Proti jedné ze skupin demonstrantů na poloostrově Kowloon policie použila slzný plyn. Informují o tom agentury AP a Reuters. Demonstrace trvají již více než devět týdnů, obvykle začínají pokojně, často však končí střety s policií.

Praha (Aktualizováno: 13:17 11. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci policie drží transparenty s výstrahou před použitím slzného plynu při demonstraci v Hongkongu

Příslušníci policie drží transparenty s výstrahou před použitím slzného plynu při demonstraci v Hongkongu | Foto: Issei Kato | Zdroj: Reuters

Policie se střetla se skupinou převážně mladých lidí protestujících ve čtvrti Sham Shui Po na poloostrově Kowloon. Policie uvedla, že musela použít slzný plyn, protože protestující házeli na policisty cihly a ignorovali výzvy k odchodu. Další skupina lidí s plynovými maskami na obličeji se shromáždila také u nedaleké policejní stanice.

Velký dav se podle AP sešel ve Victoria Parku v centru města, kde si demonstranti sedli pod slunečníky. Jsou mezi nimi i starší lidé a rodiny s dětmi. Protestující mají v rukou transparenty s nápisy jako „Vraťte nám Hongkong“ nebo „Stáhněte špatný zákon“. Tento protest úřady povolily, ostatní ale ne.

Další skupina se vydala na pochod v přístavu. Více než tisíc demonstrantů v černém se opět nachází také v příletové hale letiště, dodala agentura Reuters.

Zatýkání za nezákonné shromažďování

Policie oznámila, že v sobotu zatkla při protestech 16 osob a obvinila je z nezákonného shromažďování a držení útočné zbraně. Od zahájení protestů v červnu již úřady zadržely přes 600 osob.

Bývalá britská kolonie Hongkong, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, čelí největší politické krizi za desítky let.

To, co začalo jako protest proti zákonu o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, postupně přerostlo v požadavek na větší demokratičnost politického systému a na odstoupení správkyně Hongkongu Carrie Lamové. Mezi požadavky se objevuje také omezení vstupu turistů z pevninské Číny do Hongkongu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme