Republikáni si stěžovali na hlasování v zastoupení. Nejvyšší soud se tím odmítl zabývat
Americký nejvyšší soud se v pondělí odmítl zabývat stížností lídra republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kevina McCarthyho, který usiloval o zrušení zástupného hlasování. Možnost nechat za sebe hlasovat jiného zákonodárce zavedli demokraté s nástupem covidu-19. Podle republikánů tak ale nemusí čelit nepříjemným otázkám opozice a odporuje ústavě. Toto hlasování ale využilo 144 republikánů, uvádí analytická organizace Brookings Institution.
Sněmovna reprezentantů schválila nová pravidla v květnu 2020. Zákonodárci podle nich mohou písemně pověřit některého ze svých kolegů, aby hlasoval jejich jménem. Musí to spojit s prohlášením, že se nemohou fyzicky zúčastnit jednání kvůli pandemii covidu-19.
Republikáni opatření od začátku kritizují a McCarthy jej nazval „uzmutím moci“ či „surovým zneužíváním pravomocí“. Kongres si sice může určovat vlastní pravidla fungování, opatření prosazené demokraty však podle McCarthyho porušuje americkou ústavu. Nejvyšší soud v pondělí jeho stížnost odmítl, k rozhodnutí nicméně podle zvyklostí neposkytl žádný komentář.
V USA po deseti letech překreslují volební okrsky. Těžit z toho můžou hlavně republikáni
Číst článek
Demokratická předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiová nazvala rozhodnutí soudu „vítězstvím pro Kongres, vládu práva a veřejné zdraví“. McCarthy jej zatím nekomentoval, dříve však řekl, že demokraté krokem zničili více než 200 let zvyklostí zákonodárného sboru a „chrání většinu před důležitými politickými debatami a otázkami, čímž v konečném důsledku umlčují hlasy milionů Američanů“.
Jedna z vysoce postavených republikánek a hlasitá kritička opatření Elise Stefaniková minulý týden prohlásila, že pokud republikáni získají většinu v listopadových volbách, možnost zástupného hlasování zruší.
Podle Brookings Institution nicméně nové opatření hojně využívají zákonodárci obou politických stran, a to často z jiných důvodů, než bylo původně zamýšleno. Americká média například upozornila, že Stefaniková tímto způsobem hlasovala minulý rok v týdnech po narození svého prvního dítěte. Nedávno se rovněž nechala zastoupit při hlasování, aby se mohla zúčastnit akce pořádané bývalým prezidentem Donaldem Trumpem v jeho sídle Mar-a-Lago na Floridě.
Pelosiová ke konci roku prodloužila možnost zástupného hlasování do 13. února, další osud opatření je zatím nejasný.