Hackeři ze zkrachovalé burzy FTX ukradli kryptoměny za 415 milionů dolarů
Hackeři ze zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX ukradli digitální měny za 415 milionů dolarů (9,2 miliardy korun). Burza to v úterý uvedla ve zprávě pro věřitele. Americká součást FTX je podle někdejšího ředitele burzy Sama Bankmana-Frieda insolventní. Informovala o tom agentura Reuters.
FTX už dříve informovala, že získala zpět více než pět miliard dolarů v kryptoměnách, hotovosti a likvidních cenných papírech, ale že na jejích kryptoměnových burzách v USA a ve světě značné objemy peněz nadále váznou. Částečně to připisovala právě hackerům.
Kryptoburzy se dál potýkají s problémy. Crypto.com sníží počet pracovních míst o 20 procent
Číst článek
Od loňského 11. listopadu, kdy FTX vyhlásila bankrot, hackeři z mezinárodní burzy FTX ukradli kryptoměny za 323 milionů dolarů. Z americké součásti FTX pak zmizely kryptoměny za 90 milionů dolarů. Obviněný zakladatel FTX Bankman-Fried později v příspěvku na blogu zpochybnil některé aspekty zprávy, kterou FTX k tomuto vydala.
Bankman-Fried, který byl obviněn z krádeže miliard dolarů od zákazníků FTX na zaplacení dluhů, které vznikly jeho hedgeovému fondu Alameda Research zaměřenému na kryptoměny, se v úterý pozdě večer proti výpočtům FTX ohradil. Tvrdí, že právníci společnosti Sullivan & Cromwell předložili velmi zavádějící obraz finanční situace podniku.
Bankman-Fried uvedl, že FTX má více než dostatek peněz na to, aby klientům v USA vyplatila vklady. Podle jeho odhadu jim dluží 181 až 497 milionů dolarů (3,9 až 10,9 miliardy korun). Bankman-Fried neměl přístup k záznamům společnosti FTX od listopadu, kdy odstoupil z funkce generálního ředitele.
Klienti zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX podali na firmu i zakladatele hromadnou žalobu
Číst článek
Mluvčí společnosti Sullivan & Cromwell se ke slovům Bankmana-Frieda odmítl vyjádřit. Advokáti firmy v nedávném soudním podání uvedli, že odmítli snahu Bankmana-Frieda nadále se účastnit konkurzního řízení. Bankman-Fried odmítl obvinění z podvodu a v říjnu by měl stanout před soudem.
Společnost FTX neposkytla odhad částky, kterou dluží svým americkým nebo mezinárodním zákazníkům. Na otázky týkající se příspěvku na blogu Bankmana-Frieda bezprostředně neodpověděla.
FTX v úterý poskytla některé další podrobnosti o svém úsilí vymáhat pohledávky a uvedla, že získala zpět 1,7 miliardy dolarů v hotovosti, dále 3,5 miliardy dolarů v likvidní kryptoměně a 300 milionů dolarů v likvidních cenných papírech. „Ve snaze vymoci maximum pohledávek jsme pokročili a náš tým rovněž musel vynaložit mimořádné vyšetřovací úsilí, aby tyto předběžné informace odhalil,“ uvedl nový ředitel FTX John Ray.
Česká stopa zkrachovalé burzy FTX: nadace krále kryptoměn poslala přes sto milionů na nákup zámku
Číst článek
Mezi kryptoměnami, které se dosud podařilo získat zpět, je částka 685 milionů dolarů v kryptoměně solana, 529 milionů dolarů v tokenech FTT, což je nativní mince burzy FTX, a 268 milionů dolarů v bitcoinech.Tyto částky vycházejí z cen k datu 11. listopadu 2022, kdy FTX vyhlásila bankrot. Kryptoměna solana, kterou Bankman-Fried vychvaloval, ztratila za loňský rok většinu hodnoty.
Během počátečního vyšetřování hackerských útoků na systémy FTX tato kryptoměnová burza uvedla, že bahamská komise pro cenné papíry jí v listopadu zablokovala část majetku. To byl i důvod sporu mezi konkurzním týmem FTX se sídlem v USA a bahamskými regulačními orgány. Obě strany spory urovnaly až tento měsíc a Ray v úterý uvedl, že bahamská vláda zadržuje 426 milionů dolarů určených pro věřitele.
Bahamský premiér Philip Davis se o sporu zmínil během úterní akce výzkumného ústavu Atlantická rada ve Washingtonu. Řekl mimo jiné, že Rayův tým nakonec uznal, že zabavení majetku na Bahamách bylo namístě a možná zachránilo mnoho lidí, kteří investovali do FTX.