Na Bahamách zatkli zakladatele kryptoměnové burzy FTX, která zbankrotovala
Úřady na Bahamách na základě americké žádosti zadržely Sama Bankmana-Frieda, zakladatele a ředitele americké kryptoměnové burzy FTX, která minulý měsíc zbankrotovala. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na newyorského federálního prokurátora Damiana Williamse. Ten také avizoval, že budou oznámeny nové informace ohledně trestního stíhání Bankmana-Frieda. Ten má být podle bahamské policie v neděli předveden před soud na karibském ostrově.
Bývalý šéf FTX už měsíc vystupuje v médiích, přestože mu hrozí soudní proces kvůli podvodu po pozoruhodném krachu firmy, oceňované na počátku roku na 32 miliard dolarů, asi 738 miliard korun, poznamenala agentura AFP.
Česká stopa zkrachovalé burzy FTX: nadace krále kryptoměn poslala přes sto milionů na nákup zámku
Číst článek
Generální prokurátor Baham Ryan Pinder předpokládá, že Spojené státy požádají o vydání zadrženého třicátníka.
Zveřejněné komuniké také cituje vyjádření bahamského premiéra Philipa Davise, že obě země sdílejí zájem vyvodit odpovědnost vůči osobám spjatým s FTX, které zřejmě zradily důvěru veřejnosti a porušily zákon. Bahamy povedou vlastní vyšetřování.
Sam Bankman-Fried měl v neděli vystoupit před výborem Sněmovny reprezentantů, stejně jako nový šéf FTX John Ray, který bankrot přičetl „naprostému selhání“ bývalého vedení.
Úřady se snaží objasnit roli Bankmana-Frieda v bankrotu FTX, který otřásl celým odvětvím kryptoměn. Americká kryptoměnová burza FTX vyhlásila bankrot v listopadu. Přiměla ji k tomu krize likvidity, která klienty připravila minimálně o miliardu dolarů, asi 24 miliard korun, jak nedávno uvedla agentura Reuters.
Bankman-Fried připustil, že při řízení pochybil a že nedokázal pádu FTX zabránit. Odmítl ale, že chtěl někoho podvést.
Radiožurnál se minulý týden zabýval majetkem za peníze FTX v Česku. Díky stomilionovému grantu koupila Irena Kotíková zámek v Hostačově. Více v článku.