Nizozemci si připomněli oběti sestřeleného letadla MH17, pietní akce se účastnil i premiér
Pět let poté, co protiletadlová raketa sestřelila letadlo společnosti Malaysia Airlines z linky MH17 nad východní Ukrajinou, se ve středu příbuzní a přátelé 298 obětí sešli u památníku poblíž amsterodamského letiště Shiphol, kde cestující nastoupili na osudný let do Kuala Lumpuru. Na pietní akci, při kterém zazněla jména všech obětí, promluvili nizozemský premiér Mark Rutte a zástupce pozůstalých.
Hodiny před začátkem slavnostního obřadu začaly přicházet celé rodiny, mnozí se drželi za ruce a nesli slunečnice, napsala agentura AP.
„Do očí bijící lži a kampaně záměrně falešných informací nikdy nevyhrají nad nepopiratelnými fakty,“ zdůraznil Rutte podle portálu Het Parool, podle kterého měl ministerský předseda na mysli dezinformace šířené Ruskem.
BBC: Ukrajinské tajné služby se zmocnily podezřelého ze sestřelení letu MH17, převezly ho do Kyjeva
Číst článek
Premiér upozornil, že „cesta ke spravedlnosti vede skrze houževnatost, jednotu, sebeovládání a kontrolu emocí“. Zabití 298 lidí označil za „hanebný zločin“. Přečtení jmen všech obětí podle něj zachovává vzpomínku na každého z těchto jedinečných lidí.
Pieta byla podle portálu přístupná pouze pozvaným hostům, pozůstalým a přátelům obětí. Kromě předsedy vlády se zúčastnili také ministři spravedlnosti a zahraničí.
Kdo letadlo sestřelil?
Památník tvoří 298 stromů, vysazených na památku každého z 283 cestujících, včetně 196 Holanďanů a 15 členů posádky, kteří 17. července 2014 přišli o život. V parku Vijhuizen, kde se památník letu MH17 nachází, také rostou slunečnice vypěstované ze semen z ukrajinských polí, kam dopadly trosky letadla, napsala agentura AFP.
Skupina vyšetřovatelů, jejímiž členy jsou experti z Nizozemska, Belgie, Malajsie, Austrálie a Ukrajiny, loni dospěla k závěru, že Boeing 777 sestřelila protiletadlová raketa Buk odpálená z prostoru ovládaného v létě 2014 proruskými separatisty. Raketu na místo dopravili příslušníci 53. ruské protivzdušné brigády dislokované v Kursku. Moskva toto tvrzení popírá.
Za sestřelení MH17 nad Ukrajinou budou souzeni tři Rusové a Ukrajinec, uvedli vyšetřovatelé
Číst článek
Skupina mezinárodních vyšetřovatelů z odpovědnosti za katastrofu obvinila první čtveřici podezřelých, kterou tvoří Rusové Igor Girkin, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko.
Všichni v létě 2014 zastávali vysoké funkce u východoukrajinských separatistů. Soud má začít v březnu v Haagu, nejspíše za nepřítomnosti obviněných. Ruská ústava totiž zakazuje vydávání občanů k soudním líčením v cizině.
Protiruské spiknutí
Rusko označilo obvinění za „naprosto neopodstatněné“, vyšetřovatelé prý ignorovali důkazy poskytnuté Moskvou, aby diskreditovali Rusko.
Odpovědnost za sestřelení malajsijského boeingu Rusové popírají a tvrdí, že raketa Buk pocházela z arzenálu ukrajinské armády, případně že civilní letadlo nad Donbasem sestřelil ukrajinský vojenský letoun. Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že neexistuje žádný důkaz o vině Ruska.
Nesouhlas s výsledky vyšetřování minulý měsíc vyjádřila i Malajsie, podle premiéra Mahathira Mohamada jde o protiruské spiknutí.
Ukrajinská tajná služba SBU ve středu oznámila, že před dvěma lety dopadla řidiče tahače, který převážel raketu Buk v Donbasu na východě Ukrajiny, a že si dotyčný nyní odpykává trest v ukrajinském vězení.