Je pátého května a přesně před 79 lety začalo pražské povstání proti nacistickým okupantům. Památku padlých po poledni před historickou budovou Českého rozhlasu uctí ústavní činitelé i pamětníci.
Poslední přeživší ležácké tragédie z roku 1942 v neděli položila k památníku 11 bílých růží, které symbolizují 11 zavražděných ležáckých dětí. Jarmile Doležalové, rozené Šťulíkové, bude letos 84 let.
Desítky let se o masakru, jehož obětí byli němečtí obyvatelé Slovenska, převážně ženy a děti, nesmělo mluvit. Přerovská spisovatelka Lenka Chalupová se událostem věnuje ve svém románu Kyselé třešně.
„Je potřeba poděkovat všem,“ řekl premiér novinářům po ceremoniálu. Den válečných veteránů je podle něj velice důležitý z hlediska historie českého státu, Evropy i světa.
Střelbu ve Fakultní nemocnici v Ostravě 10. 12. 2019 nepřežilo 7 lidí. Vrah Ctirad V. si pro čtyřminutové běsnění vybral čekárnu úrazové ambulance. Poté spáchal sebevraždu.
Příchozí v Rudolfinu vítaly reprodukované záznamy Kuberových promluv v Senátu včetně předloňského kandidátského projevu, když se ucházel o místo v čele horní komory.
U příležitosti 75. výročí vypuknutí povstání proti německé okupaci Poláky požádal německý ministr zahraničí Heiko Maas o odpuštění za zločiny, které spáchali nacisté za druhé světové války v Polsku.
Příbuzní a přátelé se sešli poblíž amsterdamského letiště Shirphol, odkud letadlo odletělo. Obdobná pietní akce se konala také na Ukrajině blízko vesnice Hrabove, kde bylo letadlo sestřeleno.
Shromáždění začalo bohoslužbou, pokračovalo položením věnců, čtením jmen zavražděných obyvatel obce a projevy hostů. Vzpomínkový akt zakončilo zapálení ohně a seskok parašutistů.
Pořadatelé festivalu uctili také památku Antonína Dvořáka a Josefa Suka. Ředitel Pražského jara Roman Bělor v projevu uvedl, že pietní setkání vzniklo jako „poselství úcty k české hudbě“.
V neděli je Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Lidé si tak připomenou a uctí památku nejen šesti milionů židovských obětí, ale i dalších nevinných, kteří zemřeli během druhé světové války.
V průběhu bohatého programu proběhly například pietní akt na Vítkově nebo první vojenská přehlídka od roku 2008. Večer prezident udílel státní vyznamenání.
Projevy premiéra Babiše a předsedy Poslanecké sněmovny Vondráčka při úterním pietním aktu k událostem 21. srpna v roce 1968 před budovou Českého rozhlasu provázel po celou dobu pískot.
Premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a další osobnosti v úterý před budovou rozhlasu na pražských Vinohradech uctili oběti okupace ze srpna 1968.
Těla tří vojáků zabitých v Afghánistánu se vrátila do Česka. Armádní speciál doprovodily gripeny, rakve halila česká vlajka a na letišti zazněla i státní hymna. Smuteční kolona poté projela Prahou.
Pietním aktem u budovy Českého rozhlasu v Praze lidé v sobotu od 12.30 uctili památku obětí Pražského povstání. Součástí květnových bojů v roce 1945 byla také bitva o Český rozhlas.
Představitelé státu včetně premiéra Sobotky v neděli dopoledne u chrámu sv. Cyrila a Metoděje uctili památku parašutistů, kteří v roce 1942 uskutečnili úspěšný útok na říšského protektora Heydricha.
Do Let u Písku se chystá několik stovek aktivistů ze 16 zemí. Společně chtějí uctít památku obětí romského holocaustu a požadovat stržení vepřína, který stojí na pietním místě.
Server iROZHLAS.cz se obrátil na bývalého tiskového mluvčího prezidenta Václava Havla Ladislava Špačka s otázkou, co říká na neúčast prezidenta Zemana na pietním aktu na Vítkově.
U Národního památníku na Vítkově uctili představitelé státu památku obětí druhé světové války. Prezident Miloš Zeman se z ceremoniálu omluvil. Slavnosti se zúčastnil premiér Sobotka.
Hillary Clintonová, prezidentská kandidátka za americkou Demokratickou stranu, předčasně odešla z pietního aktu k 15. výročí teroristického útoku na newyorské Světové obchodní centrum. Postihly ji mdloby. Podle mluvčího její kampaně za to mohlo velké horko. Informoval o tom server The Washington Post.
Studenti se dnes v 15 hodin sejdou na Albertově, aby znovu uctili památku událostí obou historicky významných 17. listopadů. Na státní svátek je k pamětní desce nepustila policie. Prý kvůli tomu, že se na místě už chystalo shromáždění na podporu prezidenta. Miloše Zemana později na pódium doprovodili jeho příznivci a sympatizanti hnutí Blok proti islámu.
Před 47 lety obsadila tehdejší Československo vojska Varšavské smlouvy. Na události z 21. srpna roku 1968 se bude dnes od 11 hodin vzpomínat i před budovou Českého rozhlasu na pražských Vinohradech. Oběti okupace, kterých bylo podle nejnovějších zjištění historiků nejméně 402, připomene pietní akt.
Dnešek je Dnem památky obětí komunistického režimu. Přesně před 65 lety byla po vykonstruovaném procesu popravena Milada Horáková. Vzpomínkové akty se konají v pražské pankrácké věznici, na Vyšehradě i na dalších místech.