Přeji republice, aby nebyla zemí nenávisti, řekl Zeman při předávání státních vyznamenání
Česká republika slaví 101 let od vzniku samostatného československého státu. Prezident Miloš Zeman ve Vladislavském sále Hradu předává státní vyznamenání. Řád bílého lva získal například bývalý prezident Václav Klaus, armádní generál ve výslužbě Emil Boček nebo in memoriam československý průmyslník Jan Antonín Baťa. Přes den se v Praze konaly i tradiční pietní akce.
Článek pokračuje pod online reportáží:
U hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově položili věnce prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO) i předsedové Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).
Vojáci na čestný dvůr památníku na Vítkově tradičně přinesli historické armádní prapory za zvuků husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci. Vojenská hudba zahrála také státní hymnu. Nad památníkem prolétly armádní vrtulníky, které na obloze vytvořily trikoloru v národních barvách, a za nimi stíhací letouny Gripen.
Zeman se ceremoniálu zúčastnil v těsném doprovodu dvou bodyguardů. Jeho věnec byl podobně jako dřív položen samostatně, zástupci Parlamentu věnce opět položili společně, stejně jako zástupci armády nebo spolků. Na závěr piety zazněla na památku padlých vojáků Večerka a čestná salva.
Česká konference rektorů uctila státní svátek půl hodiny po poledni položením květin u Masarykovy sochy na Hradčanském náměstí. Český svaz bojovníků za svobodu si letos vznik republiky připomněl v Míčovně na Pražském hradě.
Jmenování generálů
V poledne Zeman jmenoval nové generály. Vláda prezidentovi navrhla osm jmen včetně ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. Toho ale Zeman už počtvrté odmítl jmenovat.
Zároveň navrhl ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD), aby byla příští rok generálkou jmenována Šárka Havránková, nová viceprezidentka pro evropskou mezinárodní policejní organizaci Interpol. Stala by se druhou generálkou v historii České republiky.
Prezident předává od osmi hodin ve Vladislavském sále státní vyznamenání. Oceněn by měl být například válečný veterán Emil Boček, hokejista Jaromír Jágr, bývalý prezident Václav Klaus, vojenský kynolog Tomáš Procházka, který loni padl v Afghánistánu, katolický kněz Petr Piťha nebo srbský režisér Emir Kusturica.
Státní svátek 28. října
Národní výbor vydal 28. října první zákon o zřízení samostatného státu československého. Vyhlášení republiky už dávno předtím připravovala Československá národní rada, která stála v čele protirakouského odboje.
Při nacistické okupaci byl státní svátek zrušený. Lidé přesto v roce 1939 protestovali v ulicích, kde byl ve svých 24ti letech smrtelně postřelen student medicíny Jan Opletal. Pohřeb měl 15. listopadu, i ten doprovodily demonstrace proti okupaci.
Zeman opět na slavnostní večer nepozval řadu svých názorových odpůrců. Pozvánku nedostala řada opozičních politiků včetně místopředsedů sněmovny nebo předsedů stran. Pozván nebyl ani nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Společnost Post Bellum večer pořádá ve Foru Karlín Koncert pro Paměť národa, kterým si chce připomenout i 30. výročí pádu komunismu. Vystoupí například Hudba Praha, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta nebo Jan Burian s Anetou Langerovou.
Vznik Československa, ale taky památku všech, kteří bojovali a padli za český stát nejen v první světové válce, si v pondělí můžou lidé připomenout v České Lípě, Ostravě, Brně nebo na velkém pietním aktu na pražském Vítkově.
U příležitosti státního svátku se otevřely budovy hned několika ministerstev a na prohlídku zvaly i Senát nebo Národní galerie. Do všech jejích expozic byl vstup zdarma.
Harmonogram oslav k 28. říjnu
10:30 Pietní akt při příležitosti vzniku Československa v Národní památníku na Vítkově.
11:30 Zástupci Kanceláře prezidenta republiky a Vojenské kanceláře prezidenta republiky položí věnce k soše prezidenta T. G. Masaryka.
12:00 Slavnostní shromáždění k 101. výročí vzniku Československé republiky.
12:00 Prezident Miloš Zeman jmenuje nové generály.
12:30 Zástupci České konference rektorů položí květiny u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
14:00 Pietní akt k 101. výročí vzniku samostatného československého státu a uctění památky padlých československých legionářů.
18:00 Univerzita Karlova si připomene odkaz studenta Jana Opletala, který zemřel po demonstraci 28. října 1939 proti německé okupaci.
18:00 Koncert pro republiku.
19:30 Koncert pro Paměť národa.
20:00 Udílení státních vyznamenání.