Za sestřelení MH17 nad Ukrajinou budou souzeni tři Rusové a Ukrajinec, uvedli vyšetřovatelé
Z odpovědnosti za katastrofu malajsijského letounu na lince MH17, při níž v roce 2014 zahynulo na východě Ukrajiny 298 lidí, budou souzeni Rusové Igor Girkin, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko. Novinářům to ve středu v nizozemském Nieuwegeinu sdělily rodiny pozůstalých, které se seznámily s detaily chystané žaloby. Výsledky šetření pak na tiskové konferenci potvrdila skupina mezinárodních vyšetřovatelů.
„Je to právě to, v co jsme doufali. Je to začátek, je to dobrý začátek,“ prohlásila Silene Fredrikszová Hoogzandová, jejíž syn Bryce byl mezi mrtvými. Dodala, že nepředpokládá, že by se obvinění k soudu dostavili. Girkin, známý rovněž jako Strelkov, je bývalým důstojníkem ruské kontrarozvědky, který v povstaleckém Donbasu v době neštěstí působil jako tzv. ministr obrany.
Čtveřice bude obžalována z vraždy, soud se bude konat v Nizozemsku a začne 9. března 2020. Vyšetřovatelé hodlají ruské úřady oficiálně požádat, aby umožnily jejich výslech. Že by Moskva tři ruské občany vydala, je podle mínění znalců ruské právní praxe krajně pochybné. Podezřelý Charčenko se ale podle vyšetřovatelů zřejmě nachází na Ukrajině.
Skupina vyšetřovatelů, jejímž členy jsou experti z Nizozemska, Belgie, Malajsie, Austrálie a Ukrajiny, loni dospěla k závěru, že letoun Boeing 777 sestřelila raketa země-vzduch Buk odpálená z prostoru ovládaného v létě 2014 proruskými separatisty a ruskou armádou.
Zbraň na místo dopravili příslušníci 53. ruské protivzdušné brigády dislokované v Kursku.
Rusko obvinění dlouhodobě odmítá a nabídlo několik vzájemně si odporujících verzí včetně toho, že Buk nikdy hranici nepřekročil. Nizozemští vyšetřovatelé ale ve středu oznámili, že mají o přesunu Buku z Ruska na Donbas a zpět důkazy.
Náročné vyšetřování
Vyšetřování postupuje pomalu, trvá už bezmála pět let. Vyšetřovatelé se snažili identifikovat osoby hovořící o pohybu odpalovacího zařízení a o sestřelení letadla v zachycené komunikaci, kde se vojáci oslovují jen jmény Andrej Ivanovič a Nikolaj Fjodorovič nebo kódovým označením Orion či Delfín.
Některé identifikovala mezinárodní investigativní skupina Bellingcat ve středečním prohlášení, v němž jsou uvedena jména dvanácti údajných pachatelů včetně Girkina, Dubinského, Pulatova i Charčenka.
Bellingcat: 12 jmen
Kromě vyšetřovatelů zveřejnila informace o osobách zapletených do katastrofy malajsijského dopravního také mezinárodní investigativní skupina Bellingcat.
Zjištění platformy Bellingcat se opírají o soubor 150 000 hovorů odposlechnutých v době katastrofy ukrajinskou tajnou službou SBU. Jednou z klíčových postav operace byl podle Bellingcatu právě Strelkov.
Velkoruský monarchista a pravoslavný fundamentalista se později Moskvě znelíbil a byl povolán zpět do Ruska. Podle některých ruských médií teď organizuje nábor Rusů pro ozbrojené jednotky separatistů.
Podle investigativců věděl o transportu raketového komplexu Buk, kterým byl letoun sestřelen, z Ruska na východ Ukrajiny. Většina osob spojených s operací byla jeho podřízenými.
Strelkov ve středu v rozhovoru pro agenturu Interfax odmítl zjištění vyšetřovatelů komentovat. Řekl jen, že „ozbrojenci (z povstaleckých zón Donbasu) Boeing nesestřelili“.
Přepravu komplexu Buk si podle Bellingcatu objednal šéf povstalecké rozvědky, údajný agent ruské tajné služby GRU Sergej Dubinskij. Zajišťoval rovněž jeho přepravu na Ukrajinu a transport zpět do Ruska. Skupina Dubinského údajně sehrála klíčovou roli v rozhodnutí o sestřelení letadla, které povstalci považovali za nepřátelské.
Další osoby, spojené s útokem na letoun Boeing 777, identifikuje Bellingcat jako bývalého plukovníka ruské armády Olega Pulatova a povstalecké velitele Leonida Charčenka, Eduarda Gilazova a Olega Šarpova.
Na útoku se rovněž údajně podíleli příslušníci bojové skupiny agenta GRU Igora Bezlera Sergej Povaljajev, Valerij Stělmach a Igor Ukrainěc a dále členové takzvaného praporu Vostok Alexandr Chodakovskij a Alexandr Semjonov.
Bellingcat se tak ve čtyřech jménech shoduje se závěry vyšetřovatelů.
Pulatov byl podle mezinárodního týmu vyšetřovatelů jedním z velitelů rozvědky separatistů a Charčenko velel jejich průzkumnému praporu.
Kreml prostřednictvím mluvčího Dmitrije Peskova oznámil, že vyšetřování katastrofy zatím nehodlá komentovat.