Francie byla mezi prvními zeměmi, které kompletně vycvičily ukrajinské vojenské brigády a které začaly napadené Ukrajině posílat zbraně, připomenul Rutte. „Francie udržuje NATO silné,“ dodal.
Nový generální tajemník NATO Mark Rutte řekl, že je s detaily ukrajinského plánu dobře obeznámen. Obsahuje ale body, které mu přijdou problematické. Vstup Ukrajiny do NATO je podle něj ale nezvratný.
Ukrajinský prezident Zelenskyj vysoce kladně hodnotí příjezd nového generálního tajemníka NATO Rutteho do Kyjeva. Jednal s ním o zbrojní pomoci Ukrajině a perspektivě jejího členství v Alianci.
„Jens Stoltenberg obstál, protože byl schopný mluvit se Spojenými státy stejně jako s evropskými spojenci,“ zdůrazňuje v rozhovoru pro Český rozhlas Plus bývalý velvyslanec při NATO Jakub Landovský.
Nizozemský expremiér Mark Rutte nahradil v čele NATO Jense Stoltenberga, který byl ve funkci deset let. „Jednota je naše největší síla,“ uvedl odcházející šéf NATO Stoltenberg.
Generální tajemník Severoatlantické aliance musí umět čelit všem tlakům a rychle reagovat na nenadálé situace. „Doufám, že Mark Rutte v tom bude aspoň stejně úspěšný jako Stoltenberg,“ říká Landovský.
Rutte o post v čele NATO usiloval od nizozemských voleb a nakonec získal podporu všech členských zemí včetně Maďarska a Turecka, které dříve vůči jeho zvolení vyjadřovaly výhrady.
Stoltenbergovi vyprší mandát šéfa NATO v říjnu. Ruttemu jako jeho nástupci vyjádřily podporu klíčové země jako USA, Británie, Francie a Německo. Tento rok ho podpořilo i Turecko a Slovensko.
Myšlenku nakoupit ve třetích zemích stovky tisíc kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu prezident Petr Pavel poprvé veřejně oznámil na Mnichovské bezpečnostní konferenci v polovině února.
Jednání zablokoval maďarský premiér Orbán. Jednalo o změnu víceletého rozpočtu EU, která měla zahrnovat výraznou finanční pomoc Ukrajině na příští čtyři roky celkem ve výši 50 miliard eur.
Ve čtvrtek Dilan Yeşilgözová aspiruje v nizozemských předčasných volbách na premiérský post. V čele Lidové strany pro svobodu a demokracii vystřídala v létě končícího premiéra Marka Rutteho.
Loď italského námořnictva Vulcano by podle ministra obrany Guida Crosetta měla vyrazit z přístavu Civitavecchia nedaleko Říma směrem k Pásmu Gazy už ve středu.
Zelenskyj v Kodani řekl, že pokud bude invaze na Ukrajinu úspěšná, bude agrese Ruska hrozit i dalším částem Evropy. „Všichni sousedé Ruska budou v ohrožení, jestliže Ukrajina nezvítězí,“ prohlásil.
„Dnes můžeme oznámit, že Nizozemsko a Dánsko se zavazují k dodávce letounů F-16 Ukrajině, jakmile budou naplněny všechny podmínky,“ uvedl Rutte. Výcvik podle Rutteho začne „brzy po příštím měsíci“
Princip dohody je podobný tomu, jak funguje smlouva mezi Evropskou unií a Tureckem z roku 2016. Tunisko ale o dohodu zprvu nestálo, proto je její uzavření vítězství pro bruselskou diplomacii.
„Chci se stát premiérem, protože si myslím, že můžeme vytvořit spravedlivější společnost, ve které trh slouží lidem, a ne naopak,“ oznámil místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.
Dosud nejdéle sloužící nizozemský premiér Mark Rutte ukončil svou politickou kariérou. Stal se druhým nejdéle sloužícím premiérem v EU. Rutte také vyvrátil, že by se plánoval ucházet o post šéfa NATO.
Jádrem sporu je Rutteho nový program, který měl omezit počet žadatelů o azyl v Nizozemsku mimo jiné tím, že znemožní dětem válečným uprchlíků přicestovat do země dříve než po dvou letech.
Jens Stoltenberg je generálním tajemníkem NATO od roku 2014. Jeho mandát mu aliance potřetí a naposledy prodlužovala loni v březnu těsné poté, co Rusko zahájilo invazi na Ukrajině.
Konspirační teorii o zneužívání dětí v nizozemském městě poprvé zveřejnila trojice mužů v roce 2020. Jeden z nich tvrdil, že ve městě vyrostl a jako dítě byl svědkem takových zločinů.
Armáda bosenských Srbů obsadila v červenci 1995 srebrenickou enklávu, za jejíž bezpečnost měly ručit mírové sbory OSN. Početně i výzbrojí slabší nizozemští vojáci se Srbům rozhodli neklást odpor.
„Nizozemsko se znovu zavírá. Je to nevyhnutelné vzhledem k páté vlně, která přichází s variantou omikron,“ sdělil premiér na tiskové konferenci po jednání vlády.
Nizozemská vláda věřila, že díky vysoké proočkovanosti by mohla dosavadní opatření do konce roku mírnit. Kvůli rekordnímu růstu covid pozitivních obyvatel nyní naopak zavede lockdown.
Koronavirové přírůstky se v Nizozemsku, podobně jako v dalších částech Evropy, blíží k denním maximům i přesto, že míra proočkovanosti dospělých v sedmnáctimilionové zemi dosahuje 85 procent.