Wilders bez twitteru, účet nizozemského nacionalisty byl zablokován kvůli nenávistnému obsahu

Twitter v pátek dočasně zablokoval účet nizozemského krajně pravicového politika Geerta Wilderse, a to kvůli šíření nenávistného obsahu. Poslanec, známý svými protiislámskými postoji, v místním tisku označil opatření za neuvěřitelné. Dodal také, že mu společnost Twitter pohrozila trvalým zablokováním.

Amsterdam Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Geert Wilders na demonstraci SPD v Praze

Geert Wilders na demonstraci SPD v Praze | Foto: Kristián Těmín | Zdroj: Český rozhlas

Příspěvek, která vedl k zablokování jeho účtu na twitteru, se podle Wilderse týkal liberální centristické strany D66 a jejího čelného představitele Roba Jettena.

Podle nizozemského tisku je Wilders označil za „hňupy, kteří nechávají otevřené hranice a importují více a více islámu, načež roní krokodýlí slzy kvůli následkům, jako jsou vraždy ze cti, ženská obřízka, terorismus a nenávist.“ Tweet už byl z Wildersova účtu odstraněn.

Wilders zrušil soutěž kreseb proroka Mohameda. Protesty muslimů v Pákistánu skončily

Číst článek

„Lidi, kteří mi vyhrožují smrtí, Twitter často toleruje, ale věcný tweet týkající se kolegy nikoliv. Šílené,“ sdělil kontroverzní politik nizozemské televizi NOS.

Wilders vede Stranu pro svobodu (PVV), která minulý týden propadla ve volbách do Evropského parlamentu. Získala pouze 3,5 procenta hlasů. Do europarlamentu se tak probojuje až v důsledku plánovaného přepočtení mandátů, které nastane při odchodu Velké Británie z Evropské unie.

Pravicově populistická strana kontroverzního nizozemského politika Wilderse vznikla v roce 2006. Její popularitu zvyšovala silná protiimigrační rétorika a Wildersova kritika islámu.

Policie předala případ hajlujícího muže státnímu zástupci. Vyšetřuje i ženu s přívěsky se svastikou

Číst článek

V roce 2008 Wilders vytvořil a vydal kontroverzní protiislámský film Fitna, který rozlítil muslimy. Odsoudila jej však i řada nemuslimů, především z řad radikální levice. Wilders popsal islám jako „fašistický“ a korán přirovnal k Hitlerově knize Mein Kampf.

Nizozemský poslanec Wilders chtěl pak loni uspořádat soutěž karikatur na téma proroka Mohameda. Klání ale nakonec zrušil. Wildersův záměr tehdy rozhořčil množství muslimů v Pákistánu i dalších zemích vzhledem k tomu, že islám jakékoli zpodobování proroka Mohameda zakazuje. Někteří pak kvůli tomu protestovali v ulicích.

K Wildersovi má blízko české hnutí Svoboda a přímá demokracie v čele s Tomiem Okamurou. A také šéfka krajně pravicového Národního sdružení Marine Le Penová. Všichni tři se například před volbami do europarlamentu sešli na shromáždění v centru Prahy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme