V Gaze už není bezpečno ani pod vlajkou OSN. Zabito bylo už 72 našich kolegů, říká Broža z OSN

V Gaze už není žádné bezpečné místo. Prohlásil to šéf úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě Thomas White. Na 50 objektů spravovaných OSN bylo podle něho zasaženo probíhající válkou, a jeho úřad už proto nemůže zajistit bezpečí zhruba 600 tisícům lidí, kteří se tam ukrývají. „V Gaze teď není bezpečno vůbec nikde, ani pod vlajkou mezinárodního společenství,“ říká Michal Broža z informačního centra OSN v Praze.

Rozhovor Gaza Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci po útoku na školu spravovanou OSN, která poskytuje útočiště vysídleným lidem

Palestinci po útoku na školu spravovanou OSN, která poskytuje útočiště vysídleným lidem | Foto: Anas al-Shareef | Zdroj: Reuters

Kolik pracovníků a spolupracovníků celkem OSN v Gaze má?
Je to zhruba 13 tisíců zaměstnanců, kteří pracují přímo pro agenturu Úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA).

Přehrát

00:00 / 00:00

Polední publicistika s Tomášem Pancířem

Pak jsou tu ještě další stovky lidí, kteří pracují pro další agentury, programy a další entity OSN. Jsou to převážně místní lidé a většina z nich má přímo status palestinských uprchlíků.

V jaké bezpečnostní situaci tito pracovníci jsou a v jaké jsou lidé, kteří jim pomáhají?
Po brutálním teroristickém útoku Hamásu následovala tvrdá izraelská reakce. V Gaze teď není bezpečno vůbec nikde. Počet obětí, nevinných lidí, už na obou stranách pravděpodobně přesáhl 10 tisíc.

Je tam jeden a půl milionu lidí bez domova, 600 tisíc z nich hledá bezpečné útočiště v zařízeních UNRWA, což jsou většinou školy, nemocnice a podobná zařízení.

Ani pod vlajkou mezinárodního společenství, pod vlajkou OSN, už v bezpečí nejsou. Našich kolegů, pracovníků OSN, bylo od začátku války zabito už 72.

Jakým způsobem OSN zatím v Gaze pomáhala?
Vedle agentury nebo programu UNRWA pracují v Gaze, týká se to i Západního břehu další programy. Patří sem určitě známý UNICEF, ale také Úřad pro koordinaci humanitární pomoci, Světová zdravotnická organizace, Rozvojový program OSN nebo Populační fond OSN.

Izrael ostřeluje oblast u nemocnic v Gaze. Podle armády je využívá Hamás

Číst článek

Agentur je tam celá řada. Jsou to programy, které mají buď humanitární a vzdělávací, nebo řekněme rozvojový charakter. Je to prodloužená ruka mezinárodního společenství, které tímto způsobem Palestince dlouhodobě podporuje na základě rezolucí Valného shromáždění.

Dvě třetiny rozpočtu agentury UNRWA jdou na vzdělávání, asi 15 procent na podporu zdraví a zbytek na další základní podpůrné služby včetně například zajišťování pitné vody.

Uzavřená Gaza

Jak se daří pracovat organizacím OSN v Gaze v současné fázi izraelské operace?
Nedostává se tam téměř všech základních potřeb. Gaza je uzavřená. Omezené množství zásob vstupuje jenom z jihu z Egypta přes přechod v Rafahu.

O humanitární pomoci probíhají prakticky neustálá jednání, účastní se jich Izrael, Egypt, Spojené státy a také OSN. K pátku se do Gazy dostalo více než 300 nákladních aut s pomocí a jenom za pátek to bylo více než 500 kamionů.

Je to ale podstatně méně než přibližně 500 kamionů, které do Gazy přijížděly každý den před válkou. Podmínky v Gaze i v zařízeních jsou v zoufalé, ale humanitární pracovníci přesto lidem zkouší pomáhat, jak to jenom jde. Myslím si, že zaslouží pozornost celého světa.

Svědectví Lékařů bez hranic z Gazy: chirurg musel bez anestetik amputovat chodidlo malému chlapci

Číst článek

Izraelská armáda uvedla, že jeden z jejích letounů zasáhl sanitku, kterou podle ní používal Hamás. Jaké jsou zkušenosti pracovníků OSN na místě? Používá opravdu Hamás sanitky k vlastním potřebám?
Tuto informaci přesně nemám. Na základě brutálních útoků se můžeme domnívat, že Hamás využívá veškeré prostředky.

Na druhou stranu v noci šéf OSN Guterres vyjádřil nad útokem zděšení, ale zároveň dodal, že nezapomíná na teroristické útoky, které v Izraeli páchá Hamás a na zabíjení, mrzačení a únosy.

Znovu také vyzval k okamžitému a bezpečí bezpodmínečnému propuštění všech rukojmích držených v Gaze. Současně opakovaně z těchto důvodů vyzývá k humanitárnímu příměří, aby bylo možné poskytnou alespoň nejzákladnější pomoc.

Tomáš Pancíř, afo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme