Pásmo Gazy je odstřiženo od světa, hlásí Palestinci. Chile a Kolumbie odvolaly své velvyslance
Telefonní linky, mobilní komunikace a přístup na internet jsou v Pásmu Gazy, obleženém izraelskou armádou, opět kompletně přerušeny, ohlásila ve středu podle tiskových agentur palestinská telekomunikační společnost Paltel. Chile a Kolumbie povolávají své velvyslance z Izraele na konzultace kvůli izraelské operaci v Pásmu Gazy. V úterý přerušila Bolívie diplomatické vztahy s Izraelem.
„S politováním musíme oznámit našim krajanům v milované zemi úplné přerušení komunikace a internetových služeb v Gaze,“ citovala agentura AFP ze sdělení společnosti, která je podle agentury Reuters největším poskytovatelem telekomunikačních služeb v Pásmu Gazy.
V neděli Paltel oznámil, že v Pásmu Gazy opět začíná fungovat internet a telefonické spojení, které byly od pátku vyřazeny z provozu.
USA se stále snaží dostat své občany z Gazy. S 400 krajany komunikují přes e-mail a WhatsApp
Číst článek
Chile povolává velvyslance ke konzultacím kvůli izraelskému porušování mezinárodního humanitárního práva v Pásmu Gazy, uvedl chilský prezident Gabriel Boric.
„Rozhodl jsem se povolat našeho velvyslance v Izraeli. Pokud Izrael nezastaví masakr Palestinců, nemůžeme tam být,“ uvedl kolumbijský prezident Gustavo Petro v sociální síti X.
Chilské ministerstvo zahraničí v prohlášení odsoudilo izraelské vojenské operace v Pásmu Gazy, které označilo za „kolektivní trestání“ civilního obyvatelstva.
Vyzvalo k okamžitému příměří, propuštění rukojmích, zadržovaných radikálním hnutím Hamás, které vládne Pásmu Gazy, a k povolení přepravy humanitární pomoci do Pásma Gazy pro přibližně dva miliony jejích obyvatel. K příměří nedávno vyzvala i Brazílie a Mexiko.
Bez izraelské reakce
Chilská a kolumbijská kritika izraelských útoků na Gazu následuje po úterním rozhodnutí Bolívie přerušit s Izraelem diplomatické styky. La Paz míní, že se Izrael bombardováním Pásma Gazy dopouští zločinů proti lidskosti.
Armáda získala kontrolu nad sídlem Hamásu, tvrdí Izrael. Zabít měla 50 teroristů i velitele
Číst článek
Izraelské ministerstvo zahraničí dosud nereagovalo na žádost o reakci na rozhodnutí zmíněných tří zemí, napsal Reuters.
Izrael zahájil bombardování Gazy po útoku islamistického hnutí Hamás na jižní Izrael, při kterém podle izraelských úřadů 7. října zahynulo asi 1400 lidí, zejména civilistů.
Úřady v Pásmu Gazy, kde Hamás vládne, tvrdí, že při odvetných izraelských útocích od té doby zahynulo více než 8500 Palestinců. Počty nelze ověřit. Izrael prohlásil, že cílem jeho operace je vykořenit Hamás.