Fico: Slovensko a Maďarsko odmítají migrační pakt i zrušení práva veta v Evropské unii
Slovensko a Maďarsko odmítají migrační pakt EU i zrušení práva veta členských států evropského bloku, řekl slovenský premiér Robert Fico po úterní schůzce s maďarským kolegou Viktorem Orbánem v Budapešti. Orbán před novináři na společné tiskové konferenci doplnil, že pro obě země je důležitá suverenita. Fico rovněž prohlásil, že bude tlačit na českého premiéra Petra Fialu, aby co nejrychleji svolal jednání premiérů Visegrádské skupiny.
„Odmítáme formu migračního paktu, že nám bude někdo přikazovat, že buď přijmeme migranty, nebo zaplatíme pokutu,“ uvedl Fico. Dodal, že státy by měly mít možnost samy se rozhodnout o formě pomoci ohledně uprchlíků.
Státy EU a europoslanci se v prosinci po letech vyjednávání shodli na pravidlech, která mají přinést efektivnější vyřizování azylových žádostí i návraty odmítnutých žadatelů a rovněž posílit odpovědnost všech zemí za zvládání migrace v Unii.
Expresní likvidace speciální prokuratury Ficovi nevyšla. Hrozí, že ovlivní prezidentskou kampaň
Číst článek
„Pro obě země je důležitá suverenita. Ze strany Maďarska nemáme radost z iniciativ z Bruselu o vytvoření superstátu a vůbec nemáme radost z iniciativ, které chtějí legitimizovat nelegální migraci,“ řekl Orbán. Vyjádřil vděk Slovensku za to, že dlouhodobě vysílá své policisty na jih Maďarska k ochraně jeho vnější hranic schengenského prostoru volného pohybu osob.
Fico, kterého s Orbánem spojuje odmítavý postoj k poskytování vojenské pomoci Ukrajině bránící se ruské invazi, také řekl, že bude vyvíjet tlak na českého premiéra Fialu, aby Česko jako předsedající země visegrádské čtyřky co nejrychleji svolalo jednání předsedů vlád této skupiny.
Do ní kromě Česka, Slovenska a Maďarska patří ještě Polsko. „Považuji za velkou tragédii, že V4 byla úmyslně znefunkčněna,“ prohlásil Fico.
Část europoslanců chce zbavit Maďarsko hlasovacích práv, vadí jim porušování principů právního státu
Číst článek
Bratislava a Budapešť podle něj odmítají zrušení práva veta členských států při těch rozhodováních v institucích EU, při kterých se vyžaduje jednomyslnost.
Z Ficova vyjádření také vyplynulo, že Slovensko a Maďarsko s nevůlí sledují tlak na své vlády ze strany unijních institucí. V této souvislosti Fico zmínil chystanou rezoluci Evropského parlamentu ve věci záměrů slovenské vlády na změny v trestním zákoníku včetně zrušení úřadu speciální prokuratury.
Maďarsko je zase s EU ve sporu ohledně dodržováním principů právního státu. Podle Fica Orbán bojuje za národně-státní zájmy Maďarska a Slovensko nebude souhlasit s případným návrhem odebrat Maďarsku hlasovací práva v EU.