Ovlivní přerušení mezivládních konzultací vztahy Česka a Slovenska? Obávají se Češi vývoje Slovenska po prezidentských volbách? Je Robert Fico ohrožením demokracie? Více v průzkumu pro Český rozhlas.
„Je přirozené, že každá země má suverénní postoj k citlivým otázkám, navzdory tomu, že jsme spolu v EU, NATO a v jiných organizacích. A to je třeba respektovat,“ deklaruje slovenský ministr zahraničí.
Samotné jednání čtyř premiérů za zavřenými dveřmi se odehrálo v bouřlivé atmosféře. Na druhou část summitu, v níž se měli k premiérům připojit členové delegací, vůbec nedošlo.
Od silných slov o rozřešení, zda bude Visegrádská skupina pokračovat, přešli premiéři k tomu, že má smysl vést dialog a „dají tomu ještě několik měsíců“.
„Nemám z toho radost. Mám pocit, že Tusk hledá klíče, aby za sebou mohl zamknout a mohl rychle utéct na sever do Výmarského trojúhelníku,“ usuzuje Jan Kubáček.
„Kdyby se teď Česko rozhodlo, že summit nebude, bylo by to pochopitelné. Zároveň je důležitý pragmatický přístup a možnost využít V4 třeba ke kritice Fica,“ hodnotí pro iROZHLAS.cz odbornice Janebová.
Fico řekl, že bude vyvíjet tlak na Fialu, aby Česko co nejrychleji svolalo jednání předsedů vlád V4. „Považuji za velkou tragédii, že Visegrádská skupina byla úmyslně znefunkčněna,“ prohlásil.
Sdílejí například pomoc při odminování, ve zdravotnické podpoře nebo humanitární pomoci. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) to v pátek řekla po jednání ministrů obrany Visegrádské skupiny.
Premiér Petr Fiala (ODS) jednal se svým slovenským protějškem Robertem Ficem. Mluvili o potřebě politické spolupráce v Evropské unii, která je nutná i přes odlišný přístup k válce na Ukrajině.
Tématem jednání hlav států byl také rozvoj moderních a konkurenceschopných ekonomik zemí V4. Na dopolední plenární jednání navázal koncert visegrádského kvarteta ve Španělském sále Pražského hradu.
Ekonomika Polska mezičtvrtletně vzrostla o 1,4 procenta. Pomaleji rostlo Maďarsko a ještě pomaleji Slovensko. Česká republika je ve skupině jediná, která mezičtvrtletně vykázala hospodářský pokles.
Bratislava/Budapešť/Brusel||Anna Urbanová|Zprávy ze světa|Analýza
„Fico vyhrál, což vyhovuje Orbánovi, protože tuší, že v něm najde partnera, se kterým budou sdílet řadu pozic. Na unijní úrovni třeba k Rusku a Ukrajině, ale také k migraci,“ upozorňuje analytička.
Už nějakou dobu je zřejmé, že se zájmy a politika čtyř zemí, které tvoří takzvanou Visegrádskou skupinu, stále více rozcházejí. A že značka V4 má v západní Evropě z řady důvodů špatné jméno.
Během předsednictví se uskuteční na podzim dvoje volby - na Slovensku a v Polsku. Podle informací iROZHLAS.cz na to Česko zareagovalo tím, že nezařadilo na program summity vrcholných politiků.
Reformní plán je založen také na solidaritě se státy, které zátěž ilegální migrace zažívají z první ruky. Země, které by od nich odmítly uznané azylanty přebírat, se v budoucnu mají povinně vykoupit.
Česká vláda by se měla připravit zejména na scénář, v němž v Polsku obhájí svoje pozice strana Právo a spravedlnost a na Slovensku stane v čele vlády Fico.
„Utvoření tohoto nového konzultačního formátu zatím nikam českou evropskou politiku nenasměrovalo. Mimo jiné kvůli tomu, že tam chybí nějaké výrazné společné téma,“ soudí Vít Dostál.
Podle hlavního analytika Hospodářských novin, Martina Ehla, přispěl Pavel k prohloubení vzájemných vztahů už samotným avizováním cesty do země, hned po tradičním Slovensku.
Meziměsíčně se ceny zvýšily o 1,9 procenta, průměrná inflace za loňský rok pak činila 14,5 procenta. Maďarsko má jednu z nejvyšších měr inflace v Evropě a nejvyšší inflaci z Visegrádské skupiny.
Maďarská vláda už dříve přijala opatření, jejichž smyslem bylo snížit ceny některých položek, například vepřového masa, stolního oleje a mouky, aby tak přispěla ke zmírnění inflace.
Orbán podle českého premiéra potvrdil postoj sdílený Prahou, Varšavou i Bratislavou, že „Rusko nesmí představovat hrozbu pro Evropu a že je potřeba podporovat nezávislost Ukrajiny“.
„Názory, že válka stojí až moc peněz, se samozřejmě objevují. Říkáme lidem, že je to cena za svobodu a stabilitu. Všichni rozumí, co vše je v sázce,“ říká v rozhovoru pro server iROZHLAS.
Visegrádská čtyřka bude dál spolupracovat při modernizaci armád, akvizicích techniky a společných cvičení. Příští rok bude znovu v pohotovosti i Visegrádské bojové uskupení v rámci Evropské unie.