Připravte se na tvrdý brexit i uzavření dohody, radí Evropská komise zemím unie
Evropská komise ve čtvrtek vyzvala členské země Evropské unie i soukromé subjekty k intenzivnějším přípravám na všechny možné podoby budoucího odchodu Velké Británie z evropského bloku. Podle komise by se 27 unijních států i všichni ostatní měli připravovat na dva hlavní scénáře.
Prvním scénářem je uzavření dohody s Londýnem předpokládající přechodné období do konce roku 2020. Druhým je situace, kdy se „rozvodovou“ smlouvu nepodaří ratifikovat včas a Británie se od unie tvrdým způsobem a zcela „odstřihne“ už po 30. březnu příštího roku.
Britská vláda vyhrála klíčové hlasování o celní unii. Prohra by vedla k hlasování o nedůvěře
Číst článek
„Není jistota, že bude dosaženo dohody,“ uvedla ve čtvrtek komise ve svém sdělení. Připomíná dále, že i když se to podaří, nebudou vztahy s Británií stejné jako s dalšími členskými státy a nastane „od základu nová situace“.
Evropská komise sdělení zveřejnila týden poté, co britská vláda představila svůj nástin budoucí podoby vzájemných vztahů po brexitu. Kvůli stostránkovému dokumentu, s nímž nesouhlasil, rezignoval dosavadní britský vyjednavač pro brexit David Davis.
Jeho evropský protějšek Michel Barnier bude v pátek členské země unie na jednání Rady pro všeobecné záležitosti (GAC) informovat o vývoji rozhovorů. Komise ve čtvrtek připomněla také závěry červnového summitu EU, které přesně ke stejné věci taky vyzvaly.
Dohoda o ‚rozvodu‘
Británie členskou zemí unie přestane být 30. března příštího roku. Pokud se do té doby podaří definitivně ratifikovat zatím stále úplně nedojednanou dohodu o britském vystoupení z evropského bloku, stane se Británie vůči unii takzvanou třetí zemí a na jejím území okamžitě přestane platit primární i sekundární právo EU.
Trumpovy rady o brexitu: S Bruselem nejednejte a zažalujte ho, doporučil Mayové
Číst článek
„Vzhledem k tomu, že stále není jisté, že k příslušnému datu bude již ratifikována dohoda o vystoupení ani co bude obsahovat, provádějí se přípravy s cílem zajistit, aby byly orgány EU, členské státy i soukromé subjekty na vystoupení Spojeného království pokud možno připraveny,“ uvedla ve čtvrtek komise.
Přípravy na britský konec v EU jsou podle ní „extrémně důležité“, i když se dohoda ratifikuje a unijní právo bude v Británii platit ještě do konce roku 2020.
Čtvrteční text komise připomíná, že plánem stále je definitivní uzavření dohody o „rozvodu“ letos v říjnu, právě proto, aby se na obou stranách kanálu La Manche stihl ratifikační proces. Dohodu by měla doprovodit politická deklarace o tom, jak si obě strany představují budoucnost.
Dokument také vypočítává hlavní důsledky obou předpokládaných scénářů - tedy rozchodu s dohodou a přechodným obdobím i „tvrdého“ brexitu. Připomíná, že ve druhém případě nebudou mít občané EU v Británii žádné specifické podmínky, EU začne s normálním hraničním režimem se cly na britských hranicích s výraznými dopady na dopravu. Obchodní vztahy se budou řídit jen mezinárodním právem a pravidly Světové obchodní organizace (WTO).