EU dá miliardu eur na programy OSN pro běžence. 'Hotspoty' vzniknou do konce listopadu
Zástupci Evropské Unie se na mimořádném summitu shodli na výrazné finanční pomoci uprchlíkům přímo na Blízkém východě. Využít k tomu chtějí Světový potravinový program a Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Informoval o tom předseda jednání unijních prezidentů a premiérů Donald Tusk. Pomoc by mohla v přepočtu přesáhnout zhruba 27 miliard korun.
Do konce listopadu začnou podle Tuska v Itálii a v Řecku fungovat takzvané hotspoty, tedy centra, kde budou moci být žadatelé o azyl rychle identifikováni a registrováni.
Tusk oznámil, že lídři EU shodli také na posílené pomoci Libanonu, Jordánsku, Turecku a dalším zemím v blízkovýchodním regionu. Další pomoc bude také záviset na posílené spolupráci těchto státu s unií při řešení migrační krize. Zlepšení životních podmínek lidí, kteří žijí v uprchlických táborech, prý pomůže snížit jejich motivaci, aby odcházeli do Evropy.
Předsedové vlád a prezidenti evropských zemí podle Tuska zastávají shodný názor, že "nynější chaos musí skončit".
Kamiony s chorvatským zbožím nebo značkami nesmějí do Srbska
Číst článek
"Správné řízení a kontrola naší vnější hranice je naší společnou odpovědností," uvedl Tusk. Bylo by podle něj nesprávné veškerou tíži nechat jen na Řecku a na Itálii. Proto summit nabídl veškerou možnou pomoc těmto zemím, včetně právě spolupráce na hotspotech.
Návrhy podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD podporuje i Česko a také na ně finančně přispěje.
„Mám pocit, že ty kroky Evropské unie jsou správným směrem. Ale potřebujeme využít teď zimu k tomu, aby se nastavila opatření přímo na vnějších hranicích Schengenského prostoru, aby už se neopakoval ten chaos, který dneska zažíváme ve střední Evropě,“ uvedl Sobotka.