Kolegium pro tajné služby se bude zabývat případem soudce Szmydta, který za minulé vlády působil na ministerstvu spravedlnosti a po útěku do Běloruska je vyšetřovaný pro špionáž.
Tusk a jeho ministři přijeli k prezidentskému paláci autobusem v bílé a červené barvě polské vlajky a s nápisem: „Děkujeme ti, Polsko!“ Vítali je jásající příznivci, popsala AP.
Británie má deset dní na pokrok v jednáních o hlavních bodech rozluky s Evropskou unií. Po setkání s britskou premiérkou Theresou Mayovou to na Twitteru napsal předseda unijních summitů Donald Tusk.
Předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jarosław Kaczyński popřel spekulace o plánu polské vlády na vystoupení z Evropské unie. Odmítl i spolupráci jeho strany s francouzskou kandidátkou na prezidenta Marie Le Penovou a její Národní frontou. Podle čerstvého průzkumu agentury IBRiS je proti vystoupení z unie 78 % Poláků.
V Bruselu se ve čtvrtek rozhodne o novém šéfovi Evropské rady, tím je dosud bývalý polský premiér za stranu Občanská platforma Donald Tusk, který pravděpodobně svou funkci znovu obhájí. A zatímco současná vláda Práva a spravedlnosti se postavila proti svému krajanovi Tuskovi a chce na jeho místo europoslance Jacka Saryusze-Wolského, většina Poláků by si podle průzkumu Tuska v Bruselu přála i pro druhé období.
Donald Tusk ztratí podporu polské vlády jako prezident Evropské rady. Oznámila to vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost. Tusk je sice nejviditelnější Polák v mezinárodní politice. Ale doma je pro současnou vládu nežádoucí osobou. Nejenom proto, že vyšel z opoziční Občanské platformy. O tom, jestli zůstane takzvaným evropským prezidentem, bude osmadvacítka rozhodovat na jaře.
Vyjednání nových vztahů mezi Británií a Evropskou unií po případném odchodu Londýna z nynější osmadvacítky by trvalo přinejmenším sedm let a není jisté, že by skončilo úspěšně. V dnešním vydání německého deníku Bild to řekl předseda Evropské rady Donald Tusk. Z dlouhodobého hlediska by podle něj mohl takzvaný brexit politicky poškodit celou západní civilizaci.
Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzval ekonomické migranty, aby už nepřicházeli do Evropy. Tusk dnes jednal v obou klíčových zemích, přes které do schengenského prostoru přichází většina běženců – Turecku i Řecku. Upozornil, že evropské země budou migranty, kteří podle mezinárodního práva nemají právo na azyl, důsledněji vracet.
Země Evropské unie se budou znovu snažit přesvědčit Turecko, aby omezilo počet uprchlíků, kteří přes jeho území přicházejí do Evropy. Do Ankary kvůli tomu dnes přijede předseda Evropské rady, tedy evropských summitů, Donald Tusk. Ještě předtím bude jednat v Řecku, kam teď drtivá většina migrantů připlouvá.
Šéf Evropské rady Donald Tusk přijede do Prahy vyjednat český souhlas s ústupky pro Velkou Británii. Českému rozhlasu to řekl vysoce postavený zdroj s tím, že Tusk přijede za premiérem Bohuslavem Sobotkou z ČSSD v úterý 16. února. Britská vláda chce s ostatními státy Evropské unie dojednat změnu některých podmínek svého členství v osmadvacítce.
Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes předloží návrh změn v podmínkách členství Velké Británie v Evropské unii. Tusk to oznámil na sociální síti Twitter. Britové požadují například možnost omezit sociální dávky pro občany jiných zemí Unie, kteří v Británii pracují. Změny by musely jednomyslně schválit všechny státy osmadvacítky.
Velká většina států Evropské unie je pro vznik společné pohraniční stráže. Vyplynulo to z debaty lídrů zemí osmadvacítky na jejich summitu v Bruselu. Společná pohraniční stráž by měla zasáhnout na vnějších hranicích Schengenu v případě krize, jako je ta současná uprchlická.
Zástupci Evropské Unie se na mimořádném summitu shodli na výrazné finanční pomoci uprchlíkům přímo na Blízkém východě. Využít k tomu chtějí Světový potravinový program a Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Informoval o tom předseda jednání unijních prezidentů a premiérů Donald Tusk. Pomoc by mohla v přepočtu přesáhnout zhruba 27 miliard korun.
Rusko by mělo být měkčí a vstřícnější ke svým sousedům. Na summitu Evropského partnerství v Rize to prohlásil předseda Evropské rady Donald Tusk. Osmadvacítka jedná v Lotyšsku o spolupráci s šesti zeměmi, které sousedí s Ruskem.
Evropa bude mít už od zítřka nového takzvaného prezidenta. Ve funkci končí Herman Van Rompuy, který pět let předsedal bruselským summitům evropských lídrů, tedy premiérů či prezidentů zemí Evropské unie. Jeho nástupcem se stává bývalý polský premiér Donald Tusk.
Polský premiér Donald Tusk má problém s angličtinou. V prosinci se stane prezidentem Evropské rady, ale jazyk, který je v Unii nejrozšířenější, příliš nezvládá. Slíbil, že se vše rychle doučí. Polský deník Gazeta Wyborcza při té příležitosti rozjel unikátní vzdělávací akci ‚Učíme se s premiérem‘.
V čele Evropské unie budou v příštích pěti letech stát Polák a Italka. Mimořádný summit v Bruselu zvolil polského premiéra Donalda Tuska do funkce nového předsedy Evropské rady. Vysokou představitelkou unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku bude italská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová. Vystřídají tak Hermana Van Rompuye a Catherine Ashtonovou.
Polský parlament bude hlasovat o důvěře vládě. Požádal ho o to premiér Donald Tusk v důsledku skandálu s nahrávkami rozhovorů vrcholných politiků. Hlasovat se bude zřejmě ještě dnes.
Polsko zásadně změnilo svůj názor na mezinárodní smlouvu ACTA, která se týká boje s internetovým pirátstvím. Po sérii protestů mladých lidí Varšava pozastavila její ratifikaci. Vláda uznala, že udělala chybu a názory kritiků ignorovala. Poláci smlouvu ACTA znovu velmi pečlivě prostudují.
Polský premiér Donald Tusk míří na jednodenní návštěvu Česka. Setkat by se měl s premiérem Petrem Nečasem a prezidentem Václavem Klausem. Polský předseda vlády české straně hlavně představí strategii polského předsednictví v Evropské unii.
Polská a německá vláda dnes společně zasedají ve Varšavě. Příležitost jim k tomu dalo 20. výročí smlouvy o dobrém sousedství a přátelské spolupráci, která byla podepsána v Bonnu v červnu roku 1991.
Česko přebralo od Slovenska roční předsednictví Visegrádské skupiny. Visegrádská čtyřka se sešla na summitu v Bratislavě. Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko si letos připomínají už 20. výročí vzájemné spolupráce. Dva visegrádské státy, Maďarsko a Polsko, letos také předsedají Evropské unii.
Polská vláda dnes letí na jednání do Bruselu. Politici se ale poučili z nedávné letecké katastrofy prezidentského speciálu a do zahraničí letí hned čtyřmi letadly.