Ve funkci končí předseda Evropské rady Herman Van Rompuy
Evropa bude mít už od zítřka nového takzvaného prezidenta. Ve funkci končí Herman Van Rompuy, který pět let předsedal bruselským summitům evropských lídrů, tedy premiérů či prezidentů zemí Evropské unie. Jeho nástupcem se stává bývalý polský premiér Donald Tusk.
Herman Van Rompuy měl za úkol hledat dohodu přijatelnou pro všechny státy. Kritici mu ale vyčítali, že ho v Evropě skoro nikdo nezná.
„Kdo jste, nikdy jsem o vás neslyšel a nikdo v Evropě o vás nikdy neslyšel," křičel na Van Rompuye Nigel Farage, lídr britské populistické strany UKIP. A přidal poznámku, že Van Rompuy má charisma mokrého hadru a vypadá jako nižší bankovní úředník.
Hermana Van Rompuye nahradí v předsednictví Evropské radě bývalý polský premiér Donald Tusk. Více zjišťoval Ondřej Houska
„Byl tu jeden projev, kterým nemůžu nic, než pohrdat," vyjádřil se s kamennou tváří a bez známky emocí Van Rompuy ke kritice lídra britské strany UKIP.
Před pěti lety byl belgickým premiérem, a když ho tehdy ostatní evropští lídři vybrali do funkce, která se oficiálně jmenuje předseda Evropské rady, mimo Belgii ho skutečně skoro nikdo neznal. Jenže to byl záměr.
Státy Evropské unie nechtěly, aby jim předsedala politická hvězda, třeba bývalý britský premiér Tony Blair. Chtěly někoho, kdo jim neukradne pozornost médií, ale bude v zákulisí trpělivě vyjednávat dohodu přijatelnou pro všechny.
Van Rompuy zdůraznil, že byl v čele unijních summitů ve velmi náročné době. Během jeho mandátu Unie řešila dluhovou krizi eurozóny nebo odpověď na ruskou politiku vzhledem k Ukrajině.
Podle odborníků se ale většinou svého úkolu držel a skutečně plnil to, co měl. I když mu někteří kritici vyčítají, že byl opatrný a neviditelný možná až příliš.
Jeho nástupcem se stává bývalý polský premiér Donald Tusk. Nezbývá tedy než počkat, jestli zůstane stejně nenápadným předsedou evropských summitů nebo se bude snažit, aby jeho jméno znali i běžní Evropané.