Tusk připustil krátký odklad brexitu, ale až po schválení dohody. Francie Britům pohrozila vetem
V případě, že britský parlament podpoří předjednaný text dohody o spořádaném britském odchodu z EU, je krátký odklad brexitu možný, alespoň podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska. V první veřejné reakci na dopis s žádostí o odklad brexitu, který mu v úterý adresovala britská premiérka Theresa Mayová, ale Tusk upozornil, že navržený termín vytváří „sérii otázek právní a politické povahy“.
O věci podle Tuska budou ve čtvrtek jednat na summitu šéfové států a vlád ostatních 27 zemí unie. Z jeho slov před novináři bylo zřejmé, že šéf vrcholných unijních schůzek nepočítá s přímým potvrzením žádosti britské premiérky už ve čtvrtek.
Tusk totiž uvedl, že pokud bude už dvakrát odmítnutá dohoda v příštích dnech v britském parlamentu nakonec potvrzena, nepředpokládá svolání mimořádného summitu. Potřebné právní kroky ke krátkému odkladu brexitu bude totiž podle něj možné udělat písemnou procedurou.
Mayová požádala o odklad brexitu do 30. června. Juncker to nedoporučil
Číst článek
Předseda vrcholných schůzek EU nicméně také doplnil, že pokud to bude potřeba, nebude váhat a premiéry a prezidenty společenství do Bruselu pozve na zvláštní jednání ještě v příštím týdnu. „V této chvíli mimořádnou Evropskou radu nepředpokládám,“ poznamenal.
Tusk krátce před svým vystoupením pro tisk hovořil s Mayovou telefonicky. Jeho pohled je také důsledkem konzultací s šéfy států a vlád zemí EU, které vedl v minulých dnech.
Francouzské veto
K odkladu brexitu se ve středu vyjádřila i Francie. Pokud Theresa Mayová neposkytne „dostatečné záruky“ věrohodnosti svého plánu, nebude podle ministra zahraničí Jean-Yves Le Driana Paříž na nadcházejícím summitu souhlasit s dokladem termínu. Ministr to řekl ve francouzském Národním shromáždění.
Česko podpoří Británii při žádosti o odklad brexitu. Odchod bez dohody označil Babiš za katastrofu
Číst článek
S prodloužením lhůty na vyjednávání o podobě odchodu Británie z Evropské unie, jak o něj požádala premiérka Mayová, musí souhlasit všech 27 zbývajících členů EU. Londýn chce brexit odsunout na 30. června.
„Situace, ve které by paní Mayová nebyla schopna představit Evropské radě dostatečné záruky o věrohodnosti své strategie, by vedla k odmítnutí žádosti o prodloužení a k tomu, že bychom dali přednost odchodu (Británie z EU) bez dohody,“ řekl francouzským poslancům Le Drian.
Český zájem?
Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) je Praha připravena žádost Londýna o odklad odchodu z EU zvážit. Šéf české diplomacie to řekl po středečním jednání se svým britským protějškem Jeremym Huntem.
V zájmu Česka podle Petříčka je vytvořit prostor pro možné schválení brexitové dohody britským parlamentem, o něž usiluje premiérka Theresa Mayová.
„Potvrdili jsme si, že obě strany by velmi rády, aby dohoda byla, protože odchod Británie bez dohody by obě strany velmi bolel,“ řekl po jednání šéfů diplomacií Petříček s tím, že tříměsíční odklad britského odchodu je v českém zájmu, neboť vytvoří prostor pro schválení brexitové smlouvy.