Donald Tusk: Sedmadvacítka je připravena na dohodu s Británií i na tvrdý brexit
Sedmadvacet zemí Evropské unie je připraveno co nejdříve uzavřít s britskou stranou dohodu o spořádaném vystoupení země z EU. Blok je ale také připraven na situaci, kdy by Británie 29. března příštího roku unii opustila „tvrdým brexitem“, tedy bez jakékoli vzájemné smlouvy. Novinářům to ve čtvrtek řekl předseda Evropské rady Donald Tusk, který jinak nechtěl komentovat nejnovější dění v Londýně.
Britská vláda ve středu večer po několikahodinovém jednání podpořila návrh dohody připravený britskými a unijními vyjednavači. Ve čtvrtek ale kvůli nesouhlasu s navrženým textem oznámilo svou rezignaci několik členů kabinetu premiérky Theresy Mayové, včetně ministra pro brexit Dominica Raaba. Mayovou tak nejspíš čeká tvrdý boj o ratifikaci dohody v britském parlamentu a osud smlouvy je nejasný.
Mayová oslabila a kvůli brexitu ztratila dva ministry. Na čem jsme se dohodli, není finální dohoda, řekla
Číst článek
Středeční postoj britského kabinetu ale v Bruselu spustil dopředu připravený sled událostí. O smlouvě začne na různých úrovních diskutovat zbývajících 27 členských zemí EU tak, aby ji mohli v neděli 25. listopadu na mimořádném summitu EU27 podpořit šéfové států a vlád. Summit svolal Tusk ve čtvrtek ráno ještě před tím, než z Londýna přišly zprávy o demisích některých členů vlády Mayové.
Partnerem je Mayová
„Nejlépe jsme samozřejmě připraveni na scénář, v němž by se brexit vůbec nekonal,“ podotkl Tusk na tiskové konferenci po jednání s jihoafrickým prezidentem Cyrilem Ramaphosou.
Protokol zajišťující bezproblémový režim na irské hranici nebude fungovat, píší Financial Times
Číst článek
Evropská komise nechce komentovat dění za kanálem La Manche. O vyjednávání informovaní činitelé EK nechtěli spekulovat, zda v případě krachu připravené dohody by v měsících zbývajících do březnového brexitu bylo možné dojednat alespoň nějakou provizorní novou verzi dokumentu. Mluvčí EK Margaritis Schinas pouze podotkl, že partnerem v jednáních je pro sedmadvacítku premiérka Mayová.
Evropská komise už několik měsíců upozorňuje státy i firmy v EU na možnost neschválení chystané dohody a na takzvaný tvrdý brexit. Mnohé země už podnikají právní i jiné kroky, které v této souvislosti pokládají za nutné.