Tři čínští astronauti přistáli v poušti Gobi. Na vesmírné stanici Tchien-kung strávili půl roku
Návratový modul vesmírné lodi se třemi čínskými kosmonauty v neděli přistál v poušti Gobi na severu Číny, informovala agentura AP. Posádka v červnu vyletěla na čínskou vesmírnou stanici Tchien-kung na oběžné dráze kolem Země lodí Šen-čou 14 a strávila na stanici půl roku.
Modul s astronauty přistál v poušti Gobi ve 20.10 místního času (13.10 SEČ). Posádku vedl astronaut Čchen Tung, který se již jedné vesmírné mise účastnil. Její součástí byla i Liou Jang, která se stala první ženou, jež v rámci čínského vesmírného programu odstartovala do vesmíru, a Cchaj Sü-če.
Trojici na vesmírné stanici vystřídali 57letý Fei Ťün-lung, veterán mise Šen-čou 6 z roku 2005, a kosmonauti Teng Čching-ming a Čang Lu, kteří jsou ve vesmíru poprvé. Mise lodi Šen-čou 15, se kterou vyletěli na oběžnou dráhu, odstartovala z kosmodromu Ťiou-čchüan v úterý.
Šancí letět do vesmíru bude přibývat, otázkou jsou ale peníze, míní český astronaut Svoboda
Číst článek
Vystřídáním posádek byla završena poslední fázi konstrukce čínské vesmírné stanice. Třetí a poslední modul se na konci října připojil ke stanici, což byl jeden z posledních kroků ve více než desetiletém úsilí Číny o udržení stálé přítomnosti na oběžné dráze.
Dokončení první čínské vesmírné stanice, jejíž životnost Peking plánuje až na 15 let, je milníkem v ambicích Číny na nízké oběžné dráze kolem Země.
Stárnoucí Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), kterou spravuje americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), by mohla ukončit provoz do konce tohoto desetiletí.
Čínská vesmírná stanice Tchien-kung vzniká bez pomoci jiných států. Čína se na projektu Mezinárodní vesmírné stanice nepodílí kvůli nesouhlasu Spojených států, kterým vadí, že čínský vesmírný program řídí vojenské křídlo čínské komunistické strany.