Nová posádka Šen-čou 19 by měla na vesmírné stanici zůstat do konce dubna, případně do začátku května. Naopak personál lodi Šen-čou 18 se po šesti měsících v kosmu připravuje na návrat na Zemi.
„Na všechno můžete sáhnout, všechno můžete uchopit, něco na vás reaguje,“ vyzdvihuje tvůrce aplikace. Také pohyb je reálný. „Jste v stavu beztíže. Nechodíte, ale létáte. Odrážíte se a posíláte jinam."
Cesta člověka na Mars a zpět potrvá tři roky, odhaduje Halousek. Pravděpodobnější než cesty na rudou planetu se mu zdají výlety na stanice asi 400 kilometrů nad Zemí. Doletět se tam dá za pár hodin.
Trojice, která se v úterý vrátila, do vesmíru odletěla 30. května. Na stanici je minulý týden vystřídala další trojice vědců, kteří tam budou provádět lékařské a vědecké pokusy a udržovat stanici.
Loď Šen-čou 17 vystřídá dosavadní posádku. Stanice Tchien-kung, sestávající ze tří modulů, byla dobudována koncem loňského roku. Její životnost Peking odhaduje na patnáct let. Uvedla to agentura AP.
Nákladní loď vyrazila k vesmírné stanici pouhých 12 dní poté, co se k ní připojil poslední modul. Skončilo tím budování stanice, která vzniká bez pomoci jiných států.
Modul Meng-tchien byl vyslán ke stanici v pondělí odpoledne místního času z kosmického střediska v Chaj-nanu za přítomnosti davu amatérských fotografů a zájemců o vesmír.
Odpočet se může opozdit až o dvě hodiny, delší prodleva by ale znamenala odložení startu na 2. či 5. září. Pokud start proběhne a modul obkrouží Měsíc podle plánu, dopadne 10. října do Tichého oceánu.
Podle agentury Reuters to naznačuje, že Moskva vážně uvažuje o opuštění Mezinárodní vesmírné stanice a o vlastním orbitálním komplexu, které již dříve oznámila.
Do poslední chvíle se nevědělo, kam trosky dopadnou. Dokonce se uvažovalo o tom, že by se mohly dostat do vzdušného prostoru nad jihem Evropy. Nakonec pádem do moře nikoho neohrozily.
Americké ministerstvo zahraničí oznámení o stažení označilo za politováníhodné. Vesmírná agentura NASA uvedla, že oficiální zpráva o ruském odstoupení od mezinárodního projektu nepřišla.
Tři ruští kosmonauti dorazili na Mezinárodní vesmírnou stanici ve žlutých leteckých kombinézách s modrými prvky, jež náramně připomínají ukrajinskou vlajku. Standardní ruská uniforma je přitom modrá.
Na vesmírné stanici momentálně působí sedm lidí: čtyři ze Spojených států, dva z Ruska a jeden z Německa. Nejbližší střídání je naplánované na 18. března, kdy by měli dorazit tři ruští kosmonauti.
Kapsle s posádkou přistála 148 kilometrů jihovýchodně od města Žezkazgan v 09.13 místního času (04.13 SELČ). Výstřední miliardář se na Zemi vrátil do teplot pod bodem mrazu.
Pro Maezawu je dvanáctidenní cesta na vesmírnou stanici jakousi přípravou na ještě zajímavější misi. Výstřední miliardář si totiž už zarezervoval místo pro let kolem Měsíce v lodi Starship.
Výbuch podle něj vytvořil úlomky, které mimo jiné ohrožují Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Test kritizovala i Británie, ruské úřady dosud věc nekomentovaly.
O vánoční atmosféru se má postarat i tradiční dřevěná figurka Louskáčka z Krušnohoří, která na oběžnou dráhu dorazila už v srpnu v zavazadlech německého astronauta Matthiase Maurera.
Film, pro který se záběry v kosmu natáčely, nese pracovní název Výzva. Kromě herečky Julije Peresildové se v něm objeví i kosmonauti, kteří byli na vesmírné stanici přítomni.
Astronauty ve vesmírné lodi Šen-čou 12 na nízkou oběžnou dráhu vynesla raketa Dlouhý pochod 2F 17. června. Posádka zvládla dva výstupy do kosmu a nainstalovala desetimetrové robotické rameno.
Kosmonaut Oleg Novickij hlásil středisku řízení letu spuštění signalizace, kouř a zápach okolo 4.00 SELČ. Následně přístroje zaznamenaly přítomnost škodlivých látek v okolí zdravotnické skříně.