Čtveřice odletěla na ISS v červnu v kosmické lodi Boeingu při jejím prvním testovacím letu s posádkou. Na Zemi se měli vrátit po osmi dnech, původní plán ale narušilo selhání naváděcích trysek.
„Mise je dokončena,“ hlásil v neděli Isaacman rádiem řídícímu středisku, když speciálně upravený modul Crew Dragon v noční tmě s pomocí padáků měkce dopadl do vln poblíž ostrovů Dry Tortugas.
Návrat dvou astronautů na zemi pravděpodobně nějakou dobu ještě potrvá. Suni Williamsová a Barry Wilmore by na vesmírné stanici mohli zůstat až do února 2025.
Astronauti Barry Wilmore a Sunita Williamsová docestovali na ISS na začátku června. K tomuto účelu byla poprvé použita kosmická loď Starliner, kterou vyrobila společnost Boeing.
Mnozí z těch, kteří se teď podílejí na českém kosmickém výzkumu, přiznávají, že inspirací a motivací jim byl let prvního československého kosmonauta v roce 1978.
Díry se nacházejí na stěnách dávných sopek v největší oblasti Marsu zvané Tharsis – oblasti, ve které jsou i jedny z největších sopek ve Sluneční soustavě.
Společnost Boeing se ve středu pokusí na oběžnou dráhu vypravit první pilotovanou misi své nové kosmické lodi Starliner, SpaceX ve čtvrtek otestuje dopravní systém Starship.
Testovací let s posádkou se měl uskutečnit už před několika lety, bránila tomu ale řada potíží - včetně úniku helia z pohonného systému při pokusu o start.
Roberto Vittori patří k předním evropským astronautům. Do vesmíru se vydal třikrát, dvakrát s ruskými Sojuzy, jednou v americkém raketoplánu Endeavour na jeho závěrečné misi.
Uchazeči o zkušební pobyt v podmínkách Marsu musejí být američtí občané nebo v Americe trvale žijící cizinci mezi 30 a 55 lety, nekuřáci, plynně mluvící anglicky s nejlépe vědeckým vzděláním.
Loď Šen-čou 17 vystřídá dosavadní posádku. Stanice Tchien-kung, sestávající ze tří modulů, byla dobudována koncem loňského roku. Její životnost Peking odhaduje na patnáct let. Uvedla to agentura AP.
Záchranná loď je náhradou za poškozenou raketu Sojuz MS-22, kterou v prosinci zasáhl mikrometeorit a podle ruských představitelů není bezpečné ji nadále použít.
Ruští kosmonauti Sergej Prokopjev a Dmitrij Petelin a astronaut NASA Frank Rubio měli při březnovém návratu na Zemi použít loď Sojuz MS-22. Tu však v prosinci zasáhl mikrometeorit.
Walter Cunningham s ostatními členy posádky uskutečnili nejen 163 obletů Země, ale také úspěšně provedli řadu pokusů, mezi nimiž byl i přibližovací manévr s pomocí druhého stupně rakety.