Češi a Rakušané společně v Etiopii oslavili vznik svých států. Na ambasádě uspořádali koncert
Když Československo před 105 lety vznikalo, Češi vítali obnovení nezávislého státu, ale i nezávislost na Rakousku-Uhersku. Letošní oslavy v Etiopii ale česká ambasáda v Addis Abebě spojila právě s Rakouskem, které svůj národní svátek slaví o dva dny dřív. Velvyslanectví chtěla ukázat, že obě země spojuje víc než několik staletí ve společném státě.
Česko a Rakousko hned v úvodu symbolicky propojila hudba Wolfganga Amadea Mozarta v podání českého Epoque quartetu. Že láska k hudbě spojuje Česko a Rakousko i lidi obecně, ve svém projevu vyzdvihla rakouská velvyslankyně Simone Knappová.
„Jsme sousedé a přátelé na mnoha úrovních – od rodin, místních a regionálních politiků, až po naše ambasády tady. A tak nás napadlo: Proč neoslavit naše svátky spolu a neukázat tím příklad spolupráce? Je skvělý nápad pozvat sem český kvartet a zajistit sem české pivo, které všichni milují… a taky rakouské víno,“ uvedla.
Pivo a české podnikatele na oslavě zastupoval pan Frank Mrázek, který v Etiopii vaří místní pivo Anbessa. „Dodali jsme sem naše pivo. Je to nový pivovar, zařízení je moderní a není to špatný,“ říká.
Co pro Čechy znamená pivo, to je pro Etiopany káva. „Nabízíme ochutnávky kávy a chodí k nám hosté i z Česka. Kávu vyvážíme do víc než dvaceti různých zemí. Do Česka zatím ne,“ říká Gezahegn Mamo z firmy WildCoffee, jeden z místních obchodníků.
105 let od vzniku Československa. Habsburská orlice žbluňkla do Vltavy a byl pokoj, vzpomínal Werich
Číst článek
O hudební kulisu se postaral zmíněný Epoque Quartet. Kromě starých klasiků – Mozarta i Dvořáka, zahrál i moderní hudbu – českou, filmovou, ale i etiopskou.
„Zjistili jsme, že to je pravlast reggae, což je opravdu veliký přinos světové hudbě. Časem jsme se dostali i k dalším žánrům a zjistili jsme, že je tady jedna krásná a pro Etiopany známá píseň, Pastýř s flétnou, tu nám kolega upravil do kvartetní verze, takže jí hrajeme a možná jí budeme hrát i nadále, protože je moc hezká,“ líčí violoncellista Vít Petrášek.
Proč oslava vzniku Československa v Etiopii začala koncertem,
„Každá recepce je od toho, aby se tam potkali lidé v trochu neformální atmosféře. To, že jsme tu společně uspořádali koncert, je něco velmi originálního, na co tady nejsou zvyklí. Tady evropská hudba moc nezní a myslím, že všichni, kdo sem přišli, tu úplně roztáli,“ přiblížil český velvyslanec v Etiopii Miroslav Kosek.
„Myslím si, že ten koncert je něco, co tu dlouho nebylo a co bychom sem mohli exportovat častěji,“ uzavírá.