Melaku Belay začínal jako tanečník, teď v centru Fendika pořádá výstavy, umělcům platí a pořádá i akce pro děti. Založil jazzovou kapelu. Přestože je Fendika doma i ve světě ceněná, bojuje o přežití.
„Když židé stavěli svojí synagogu, pozvali si k tomu pracovníky z Jemenu. A to byli muslimové. A ti zas chtěli mešitu. Tak jim ji nechali postavit a dali na ní pozemky,“ říká rabi Elijahu Habíb.
„Napočítal jsem 230 těl. Obávám se, že je to útok s nejvíce oběťmi z řad civilistů, jaký jsme kdy zažili,“ řekl agentuře AP obyvatel okresu Gimbi Abdul-Seid Tahir.
„Komunita neviní násilníka, ale samotnou oběť. Ženy proto nechtějí přijít na kliniku a raději si některé z nich vezmou život, než aby zostudili rodinu,“ říká Kateřina Holečková z Lékařů bez hranic.
„Hodnocení potravinové bezpečnosti, které zveřejnil Světový potravinový program OSN, ukazuje, že 40 procent Tigrajců trpí po 15 měsících konfliktu extrémním nedostatkem jídla,“ stojí v prohlášení.
„Jsem si jist, že to brzo skončí, připravujeme se na další útok. Vláda se pokouší získat čas a snaží se vyvolat občanskou válku, vyzývá národ, aby bojoval,“ citovala agentura AFP Džaala Marrooa.
Etiopská vláda vyhlásila v úterý mimořádný stav, protože jednotky Tigrajské lidové osvobozenecké fronty a jejich spojenci se blíží k hlavnímu městu. České úřady zvažují možnost evakuace ambasády.
Tigrajští povstalci obsadili město Lalibela, pojmenované po etiopském králi, které skrývá 11 kostelů vytesaných do kamene. Podle AFP jde o součást výpadů, které povstalci podnikají proti vládě.
„Když jsem se vrátila domů a řekla jsem matce, že mě znásilnili a že si myslím, že bych mohla být těhotná, vyhodila mě z domu a řekla: Jak můžeš otěhotnět s těmito zabijáky?“ popisuje 19letá dívka.
V prosinci přišlo o život při krveprolití ve stejném regionu více než 220 lidí. Stejně jako u předchozího násilí se nejnovější útok stal v zóně Metekel.
Současný konflikt propukl 4. listopadu, kdy premiér Ahmed vyslal do etiopského státu Tigraj armádu poté, co vláda obvinila politickou stranu TPLF z krádeže zbraní na vojenské základně a ze zrady.
Při havárii letadla společnosti Ethiopian Airlines na cestě z etiopské metropole do keňského hlavního města Nairobi zahynulo všech 157 lidí, kteří byli na palubě.
Čína popřela, že prováděla špionáž v ústředí Africké unie v etiopské metropoli Addis Abebě. Obvinění deníku Le Monde je nepravdivé a absurdní, řekl čínský velvyslanec při Africké unii Kchuang Wej-lin.
Sesuv odpadků na skládce na okraji etiopské metropole Addis Abeby si už vyžádal 46 obětí na životech a další desítky osob se stále pohřešují. Většina mrtvých jsou ženy a děti, informovala v neděli agentura AP. Odpadky na skládce Koshe (v amharštině „špinavá“) v sobotu večer zavalily několik provizorních obydlí chudých lidí. Sedmatřicet z nich bylo zachráněno a následně jim byla poskytnuta lékařská péče.