Kulturní klenot Etiopie je v rukou povstalců. Kostely vytesané do kamene patří k památkám UNESCO
Tigrajští povstalci ze severu Etiopie údajně ovládli jeden z kulturních klenotů země. Podle místních obyvatel mají pod kontrolou město Lalibela, které je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Podle agentury AFP je to součást výpadů, které povstalci proti federální vládě v posledních týdnech podnikají ze svého regionu Tigraj do dalších částí Etiopie.
Konflikt v severní Etiopii se týkal svazového státu Tigraj. Obsazení Lalibely ukazuje, že se rozšiřuje. Povstalecké jednotky v posledních týdnech začaly překračovat hranice Tigraje a podnikají výpady do dvou sousedních svazových států - na jih do státu Amhara, kde leží i zmíněné památky v Lalibele, a také na východ, do státu Afar.
Povstalci z Tigraje přistoupili na příměří vyhlášené etiopskou vládou, požadují ale stažení vojáků
Číst článek
O obsazení Lalibely podle agentury AFP informovali místní obyvatelé, kteří z místa utekli před bojovníky Tigrajské lidově osvobozenecké fronty. Webu BBC to potvrdil i zástupce starosty Lalibely Mandefro Tadesse. Podle dostupných informací povstalci do města vstoupili ve čtvrtek a ovládli ho bez boje. Federální vláda, proti které povstalci bojují, oznámila, že před podobnými výpady za posledních několik týdnů uteklo v regionech Amhara a Afar už přes 300 tisíc lidí.
Utekly miliony lidí
Boje mezi etiopskou federální vládou a Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontou neboli TPLF začaly v listopadu, kdy se etiopská vláda rozhodla odstavit vedení tigrajského regionu a zástupce a stoupence TPLF v rozsáhlé čistce odstavila od pozic ve federálních úřadech, armádě a dalších vlivných funkcích a federální jednotky vytlačily milice TPLF z regionálního hlavního města Mekelle.
Obyvatelé Tigraje vládní vojáky a jejich spojenecké milice vinili z eticky motivovaného násilí a vražd, před konfliktem uteklo do sousedního Súdánu a Eritrey několik milionů lidí. V červnu se situace obrátila - povstalci znovu ovládli hlavní město Tigraje a vládní jednotky se z regionu stáhly.
Znásilňují, zabíjejí dobytek a ničí úrodu. Hladovění a sexuální útoky se v Tigraji stávají válečnou zbraní
Číst článek
Lalibela se jmenuje po stejnojmenném králi Gebre Meskel Lalibelovi, který Etiopii vládl na konci 12. a začátku 13. století a udělal z ní své hlavní město. Tento křesťanský vládce město budoval jako obraz Jeruzaléma, který v jeho době přešel z rukou křižáků pod nadvládu muslimů. Etiopský král v Lalibele nechal vybudovat 11 kostelů, z nichž každý je vytesaný do skály z jediného kusu kamene.
Město se stalo cílem křesťanských poutníků, kteří nemohli putovat do Jeruzaléma a jsou pod správou etiopské církve, která je jednou z východních odnoží křesťanství. Na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO je od roku 1978 jako vůbec první z etiopských památek.