Humanitární krize v regionu trvá a mise OSN na pomoc Etiopii je hluboce podfinancovaná. „Loni jsme potřeby pro celou Etiopii vyčíslili na 3,3 miliardy dolarů. A obdrželi jsme 1,6 miliardy.”
Podle žaloby se mělo jednat o nenávistné příspěvky, které identifikovaly univerzitního profesora chemie, falešně obvinily, prozradily jeho adresu, a které obsahovaly výzvy k jeho zabití.
V jihoafrické Pretorii podepsaly znepřátelené strany trvalé příměří. Končí tak válka, ve které za dva roky zemřely statisíce lidí a až tři miliony vyhnala z domovů.
„Komunita neviní násilníka, ale samotnou oběť. Ženy proto nechtějí přijít na kliniku a raději si některé z nich vezmou život, než aby zostudili rodinu,“ říká Kateřina Holečková z Lékařů bez hranic.
„Hodnocení potravinové bezpečnosti, které zveřejnil Světový potravinový program OSN, ukazuje, že 40 procent Tigrajců trpí po 15 měsících konfliktu extrémním nedostatkem jídla,“ stojí v prohlášení.
Etiopská vláda ani armáda však zatím zprávy o incidentu nekomentovaly. Podle Reuters není jasné, kdo nálet podnikl, schopnost útočit ze vzduchu však mají v oblasti pouze etiopské vládní síly.
Tigrajští povstalci obsadili město Lalibela, pojmenované po etiopském králi, které skrývá 11 kostelů vytesaných do kamene. Podle AFP jde o součást výpadů, které povstalci podnikají proti vládě.
„Když jsem se vrátila domů a řekla jsem matce, že mě znásilnili a že si myslím, že bych mohla být těhotná, vyhodila mě z domu a řekla: Jak můžeš otěhotnět s těmito zabijáky?“ popisuje 19letá dívka.
Trvalo tři měsíce, než organizace mohla udělat nějaký závěr, a to na základě několika postupů. Vyšetřovatelé získali svědectví 41 přeživších a svědků událostí v Aksúmu.
Současný konflikt propukl 4. listopadu, kdy premiér Ahmed vyslal do etiopského státu Tigraj armádu poté, co vláda obvinila politickou stranu TPLF z krádeže zbraní na vojenské základně a ze zrady.