Meta čelí v Keni žalobě. Příspěvky na facebooku údajně vedly k vraždě univerzitního profesora
Americká společnost Meta čelí v Keni žalobě za podněcování násilí kvůli informacím šířeným v Etiopii. Týká se konfliktu v Etiopii – mezi tamní vládou a Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontou, která kontroluje stát Tigraj. Etiopský vědec Abrham Meareg, který Metu žaluje, tvrdí, že informace zveřejněné na facebooku vedly ke smrti jeho otce. Loni v listopadu jej ozbrojenci zastřelili před domem, jak informuje agentura Bloomberg.
Abrham Meareg v Nairobi před soudem pod přísahou řekl, že jeho otec byl zavražděn kvůli nenávistným výrokům na facebooku. Ty jeho otce identifikovaly, falešně obvinily, prozradily jeho adresu obsahovaly výzvy k jeho zabití.
Facebook selhal při kontrole nenávistného obsahu, který vedl k vyhlazování Rohingů, uvedla Amnesty
Číst článek
Dodal, že nenávistné příspěvky byly na facebooku nahlášené, ale platforma je prý smazala až víc než týden po smrti jeho otce, univerzitního profesora chemie Mearega Amareho.
K žalobě se připojily dvě neziskové organizace. Ty společně s Abrhamem Mearegem žádají od společnosti Meta odškodnění v přepočtu přes 45 miliard korun pro oběti násilí podníceného na facebooku a přísnější moderování diskusí na sociálních sítích v konfliktních zemích.
Meta reagovala, že má zaměstnance s místními znalostmi a že se stále snaží účinněji zachytit obsah, který porušuje pravidla. Agentura Bloomberg však píše, že Meta používá na svých sociálních sítích algoritmy, které přednostně zobrazují obsah, na nějž lidé pravděpodobně zareagují.
Nejde o první obvinění tohoto typu. Metu už dřív v podobném případě obvinili ochránci lidských práv v souvislosti s kampaní proti Rohingům v Barmě.