Čecha zadrženého v Zimbabwe propustil soud z vazby. ‚Je to úspěch české diplomacie,‘ říká afrikanistka

V případu Čecha zadrženého v Zimbabwe nastal zvrat. Turistu zatkli před třemi týdny kvůli videu, kde komentoval ekonomickou situaci a poukazoval na vážnou krizi s dodávkami vody a elektřiny. Za šíření lží a podněcování nepokojů mu hrozilo 20 let vězení, po zásahu zastupitelského úřadu byl ale Čech propuštěn na kauci a hrozí mu už jen pokuta. „Je to úspěch zejména české diplomacie,“ hodnotí v rozhovoru pro Radiožurnál afrikanistka Linda Piknerová.

Harare/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto)

Ve středu soud propustil českého turistu z vazby na kauci 500 dolarů a pod podmínkou, že odevzdá pas a neopustí zemi do soudního projednání případu (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Je to zásadní posun v celé kauze?
Určitě. Ta původní sazba byla až 20 let, což je srovnatelné s vraždou nebo nějakým podobným zásadním trestným činem. Takže to, že se vše podařilo vyřešit prostřednictvím kauce ve výši 500 dolarů a nějaké následné pokuty, je jednoznačně úspěch. Řekla bych, že je to úspěch zejména české diplomacie a zastupitelského úřadu v Lusace.

Kvůli videu hrozí českému turistovi v Zimbabwe až 20 let vězení, líčil špatnou ekonomickou situaci v zemi

Číst článek

Dá se takto na dálku odhadovat, proč soud upustil od původního bodu obvinění ze šíření nepravdivých informací?
Řekla bych, že těch důvodů je celá řada. Jednak to, co jsem již zmínila, a to velmi aktivní přístup českého zastupitelského úřadu. Navzdory tomu, že je početně dost omezený, tak je velmi aktivní a všichni lidé, kteří na něm působí, tak jak je znám, toto považují za svoji prioritu.

Ten další důvod bych spatřovala v tom, že pominuly důvody, proč byl turista pravděpodobně zatčen. Minulý týden v Harare proběhlo velké zasedání mezinárodní organizace Jihoafrické rozvojové společenství. To byla poměrně významně sledovaná událost vnitrostátními zimbabwskými úřady, které dělaly vše pro to, aby se jim organizace akce nevymkla z rukou. Tím, že tento summit proběhl, ty akutní důvody, proč českého občana držet ve vazbě, pominuly.

Jaká je skutečná ekonomická situace Zimbabwe?
Je poměrně špatná, a to už dlouhodobě. Někdy od začátku nového tisíciletí se ekonomika Zimbabwe stále více a více propadá. A své aktivity režim míří směrem k domnělým nepřátelům, ať už jsou to západní média, turisté, nebo zkrátka kdokoli, kdo by jakýmkoli způsobem kritizoval režim. Je to vlastně něco, co bezprostředně s jejich ekonomickou situací souvisí. Ten režim se otřásá v základech, snaží si udržet svou pozici a jakákoli kritika z vnějšku je nežádoucí.

Jak výrazně kauza figuruje v zimbabwských médiích?
Figuruje, objevuje se, ale zase to není něco, co by média sledovala jako svůj primární zájem. Oni se zaměřují zejména na to, co se děje v rámci jejich regionu, potažmo jejich politické scény. Musíme zároveň brát v potaz, že ta média nejsou úplně svobodná. Takže událost tam pronikla, rezonuje, ale není to něco úplně zásadního, čím by média žila.

Vladimír Kroc, akp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme