Jen jedno sídlo Evropského parlamentu? Ať se přestěhuje do Brna, vzkazuje europoslanec

Mezi europoslanci vězí nekonečný spor o to, zda je pro jejich práci lepší se přestěhovat do Bruselu, nebo na zasedání pravidelně dojíždět. Zastánci druhé varianty argumentují potřebou zůstat v kontaktu s voliči a českým prostředím. Hosté podcastu Bruselské chlebíčky, europoslanci Marcel Kolaja (Piráti) a Ondřej Kovařík (ANO), se ale shodují, že je výhodnější žít v Bruselu, přestože zvyknout si na svéráznost belgické metropole není jednoduché.

Praha / Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brusel

V nové epizodě podcastu Bruselské chlebíčky debatují europoslanci o tom, jestli je pro jejich práci lepší se přestěhovat do Bruselu, nebo na zasedání pravidelně dojíždět | Zdroj: Český rozhlas

Kolaja i Kovařík patří mezi ty, kteří se trvale do Bruselu přestěhovali. Za pravdu jim dává ale i jeden z europoslanců, který naopak tráví život na cestách, Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jen jedno sídlo Evropského parlamentu? Ať se přestěhuje do Brna, vzkazuje europoslanec

„Pro práci europoslance by samozřejmě bylo lepší zůstat v Bruselu, protože řada neformálních jednání probíhá ještě v pátek odpoledne, takže pak máte lepší vhled do problematiky,“ vysvětluje Zdechovský, který si život v Bruselu vyzkoušel také. Nakonec dal ale přednost rodině, a to i za cenu neustálého přejíždění.

Osobně ale považuji poslaneckou práci za důležitější a necítím nějakou odtrženost od občanů. Zvláště ne v dnešní digitální době, kdy můžu informace, které potřebuji, získávat i bez toho, abych fyzicky trůnil v Česku,“ dodává.

Europoslanec Ondřej Kovařík (ANO) | Foto: Zdeňka Trachtová | Zdroj: Český rozhlas

Ondřej Kovařík souhlasí s výtkou, že má Evropský parlament k občanům dále, než tomu bývá u národních parlamentů.

„Je tam rozmělněná odpovědnost. Ve chvíli, kdy například vyjednáváme s členskými státy o nějaké legislativě, tak na straně zemí EU jsou zastoupení lidé, kteří pak budou zodpovědní za její vymáhání,“ vysvětluje. To na naší straně neplatí, nás zavazuje politický program nebo odpovědnost vůči voličům.“

Ambicí europoslanců by podle Kovaříka ale mělo být „Brusel“ voličům více přiblížit.

PODCAST BRUSELSKÉ CHLEBÍČKY

Jak se Česku daří reparát v čele Evropy? Bruselské chlebíčky jsou autorským podcastem Českého rozhlasu, který odstartoval v pondělí 20. června. S nadhledem se každý týden dívá do kuchyně českého předsednictví v Evropské unii a servíruje přehlednou formou ty nejdůležitější události okořeněné pikantnostmi ze zákulisí. Chlebíčky pro připravují Viktor Daněk, Zdeňka Trachtová, Filip Nerad a jejich hosté.

Všechny díly si můžete poslechnout ZDE.

Máte postřehy, tipy nebo připomínky? Pište na bruselske.chlebicky@rozhlas.cz

Jak složité je pro europoslance neustále se stěhovat mezi Bruselem a Štrasburkem? A co by bylo hypoteticky potřeba k tomu, aby se Francie „svého“ sídla parlamentu vzdala a přenechala ho Bruselu?

Čeští europoslanci se v Bruselských chlebíčcích nebojí ani odvážných řešení jako počkat si na rozpad Belgie nebo sídlo parlamentu přesunout do Brna.

Filip Nerad, Zdeňka Trachtová, Viktor Daněk, and Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme