Tisíce příspěvků, miliony korun. Lidé posílají pomoc Ukrajině i v bitcoinech
Organizace Come Back Alive, která podporuje ukrajinské vojáky, přijímá na svou činnost dary i prostřednictvím kryptoměny bitcoin. Na její adrese se tak jen za pátek sešlo bezmála 80 milionů korun.
Nákup půldruhé tisícovky tabletů s vojenským softwarem, dvou stovek dronů, šesti desítek vojenských vozidel nebo výcvik ostřelovačů. To byly důvody, proč server Pateron, určený pro vybírání peněz na internetu, zablokoval účet ukrajinské organizaci Come Back Alive.
Spolek, který od roku 2014 výcvikem i vybavením podporuje ukrajinskou armádu, tak přišel o jeden ze svých zdrojů příjmů. Kromě klasického bankovního převodu ale mohou lidé darovat i kryptoměnu bitcoin. A té se na zveřejněné adrese spolku za poslední dva dny sešlo přes 100 kusů, celkově v hodnotě přes 85 milionů korun, přičemž drtivá většina financí zatím nebyla vybraná.
V Česku s organizací Combe Back Alive spolupracuje i organizace Paměť národa, která pro ni zprostředkovává sbírku na portálu Darujeme.cz, která již nasbírala přes 20 milionů korun. Sbírku na pomoc Ukrajině pak pořádá i organizace Člověk v tísni.
Veřejný účet
Kryptoměny má veřejnost spojené s anonymitou, ale jednotlivé transakce v síti bitcoin jsou veřejně dostupné komukoli s přístupem k internetu. V tomto případě spolek všechny dary v bitcoinech přijímá na jednu veřejnou adresu, je tedy de facto v reálném čase možné sledovat, odkud přicházejí jednotlivé platby a v jaké výši. Stejně tak bude viditelné, až nasbírané peníze organizace převede.
Na rozdíl od transparentního účtu, jaký v Česku používají například politické strany, ale není ze samotných dat o transakcích na první pohled jasné, kdo finance poslal. To ale neznamená, že jsou dárci úplně anonymní, na rozkrývání totožnosti uživatelů kryptoměn se zaměřuje řada firem, které nabízejí služby vládám a bezpečnostním složkám.