‚Nemůžeme slavit, když bratři a sestry umírají.‘ Město Betlém nepostaví vánoční stromek, ruší také trhy
Palestinské město Betlém, které leží na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu a kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus, letos nepostavilo vánoční strom na náměstí, neotevřelo vánoční trhy ani neozdobilo ulice světelnými vánočními dekoracemi. To vše bylo zrušeno kvůli solidaritě s Palestinci v Pásmu Gazy. Informovala o tom v pondělí agentura EFE.
Palestinci v Pásmu Gazy už dva měsíce čelí izraelskému bombardování a blokádě, jež je odvetou za útok hnutí Hamás na Izrael z počátku října.
„Nemůžeme slavit, když naši bratři a sestry ve Svaté zemi trpí hladem a umírají kvůli válce,“ řekl agentuře EFE katolický farář Ramí Asakríja, který do Betléma přijel před více než 20 lety z Jordánska a který působí v kostele svaté Kateřiny poblíž baziliky Narození Páně.
Ve válce v Gaze zemřelo přes 100 izraelských vojáků. Očekává se, že skončí nejdříve po Novém roce
Číst článek
Právě kvůli ní do tohoto města během vánočních svátků každoročně jezdí tisíce lidí z celého světa.
Město Betlém žije z cestovního ruchu a ještě se nevzpamatovalo z omezení z dob pandemie covidu-19. Podle EFE je na příjmech z turistiky přímo či nepřímo závislých na 90 procent z jeho 30 tisíc obyvatel.
Loni během Vánoc přijelo do Betléma na 120 000 poutníků, rekord je podle EFE z roku 2019, kdy to bylo 150 000. Za celý rok toto město navštíví na dva miliony turistů či poutníků.
Také tradiční průvod 24. prosince, obvykle provázený zvuky píšťal, bubnů a dud, se letos změní jen v tichou vzpomínku a modlitbu za mrtvé. Farář Asakríja doufá, že Izrael otevře alespoň 24. a 25. prosince kontrolní stanoviště a pustí do města křesťany z Jeruzaléma, Jaffy či Ramalláhu.
Jen nejnutnější obřady
Po vypuknutí války 7. října Izrael kvůli bezpečnosti omezil přístup do některých měst na Západním břehu Jordánu, včetně Betléma.
Betlémská radnice se připojila k listopadové výzvě představitelů různých církví v Izraeli a Palestině, aby se o letošních Vánocích kvůli válce v Pásmu Gazy konaly jen nejnutnější církevní obřady bez velkých oslav.
„Máme smutek. Nemůžeme slavit, když palestinský lid každý den zažívá masakry. A to nejen v Gaze, ale také na Západním břehu Jordánu,“ připomněla palestinská exministryně cestovního ruchu Chulúd Dajbasová každodenní razie izraelské armády.
„V Betlémě se už dlouho každý den dozvídáme o mladých lidech zraněných či zadržených Izraelem,“ dodala k zásahům, které jsou intenzivnější od loňského jara a které ještě zesílily po útoku Hamásu ze 7. října.
Armáda akce zdůvodňuje zatýkáním palestinských radikálů, při raziích ale umírají i nevinní lidé, včetně dětí.
Podle agentury EFE zemřelo letos na Západním břehu při střetech s izraelskou armádou přes 480 Palestinců, což je nejvíce za dvacet let. Z toho 275 zemřelo od 7. října, od kdy také izraelská armáda na tomto území zatkla přes 2000 Palestinců.