Střety na hranicích. Běženci házeli po těžkooděncích kameny, polské síly použily vodní děla a slzný plyn
Migranti na běloruské straně hraničního přechodu Bruzhi-Kuźnica dnes dopoledne zaútočili kamením na polské síly střežící hranici. Poláci proti nim použili vodní dělo a slzný plyn. Uvedlo to polské ministerstvo obrany a pohraniční stráž, která na twitteru zveřejnila videozáznam.
Jeden polský policista byl po zásahu kamenem s pravděpodobnou frakturou lebky převezen do nemocnice. Je vážně zraněn, ale není v ohrožení života, uvedla polská policie. Upřesnila na twitteru, že dohromady bylo v úterý zraněno sedm jejích příslušníků.
Podle policejních odhadů je na polsko-běloruských hranicích asi 2000 migrantů, na polské strážce hranice jich zaútočila asi stovka z nich, píše AP. Mezi migranty jsou běloruští důstojníci v civilu, uvedla mluvčí polské pohraniční stráže Anna Michalská na tiskové konferenci. Polské síly na hranicích jsou podle ní vybaveny zbraněmi s ostrou municí. „Pokud to bude nutné, jsme připraveni tyto zbraně použít, ale udělali bychom to jen neradi,“ dodala Michalská.
Napětí na přechodu Bruzhi-Kuźnica se v pondělí zvýšilo poté, co se na běloruské straně shromáždilo velké množství migrantů. Za doprovodu běloruské policie běženci přešli z dočasného tábora v lese, kde žili týden ve stanech a provizorních přístřešcích při nulové teplotě bez dostatku jídla a vody.
Prostřihávání plotů
Podle polské policie jim běloruské úřady nalhaly, že přijedou autobusy, které je dopraví do Německa. Polská pohraniční stráž v úterý na twitteru informovala, že se běženci vracejí pod dohledem běloruských složek od hraničního přechodu zpět na místo dočasného tábora, který leží o několik set metrů dál.
V noci na úterý na přechodu a v jeho okolí panoval klid. Polské ministerstvo obrany nicméně uvedlo, že příslušníci běloruských bezpečnostních sil pod příkrovem tmy stříhali díry v hraničním oplocení, aby jím mohli proniknout migranti. Tvrzení doprovodilo na twitteru záznamem, na němž je vidět skrčenou postavu v uniformě stříhající plot s ostnatým drátem.
Varšava také viní Minsk, že vybavil migranty zábleskovými granáty, které vydávají nepříjemný zvuk a ostré světlo.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterý podle agentury TASS novinářům sdělil, že polská pohraniční stráž porušila mezinárodní humanitární právo, když proti migrantům použila slzný plyn a vodní dělo. Zopakoval rovněž dřívější pozici Moskvy, že Rusko nemá se současnou migrační krizí nic do činění.
Nejasné informace
Ověřování pravdivosti informací z místa je přinejmenším problematické kvůli omezenému přístupu pro média. Podle CNN kolují u hranic už dva dny zvěsti, že Polsko otevře humanitární koridor. Polsko ovšem tuto informaci popřelo.
Evropská unie viní režim běloruského lídra Alexandra Lukašenka, že láká migranty do své země a pak je posílá k hranicím s EU, a mstí se tak za sankce, které unie uvalila na jeho režim kvůli porušování lidských práv. Minsk podobná obvinění odmítá.
Na hranicích mezi Běloruskem a Polskem a také Litvou táboří v mrazivých podmínkách tisíce migrantů, především z Blízkého východu, kteří se chtějí dostat do EU. Několik lidí tam v poslední době zemřelo.
Koczujący przy przejściu granicznym w Bruzgach po stronie białoruskiej🇧🇾, od ok. godziny atakują polskie służby.Wobec agresywnych cudzoziemców użyto armatek wodnych.#zgranicy pic.twitter.com/ydXw8ZfNNc
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) November 16, 2021