Nový způsob migrace do Evropy? Letadlo z Maroka muselo nouzově přistát, pak se pasažéři rozutekli
Byl pátek odpoledne, když letadlo se 150 pasažéry odstartovalo z marockého letiště v Casablance a zamířilo do Turecka. Krátce po odlepení od země se ale jednomu z cestujících udělalo zle a letadlo společnosti Air Arabia Maroc muselo nouzově přistát na španělském ostrově Mallorca, kde se zhruba dvacítka pasažérů následně rozutekla pryč. Listopadový incident ihned rozhýbal otázky o nových migračních trasách do Evropy.
Airbus A320 marocké společnosti Air Arabia Maroc měl do tureckého Istanbulu dorazit po zhruba šesti hodinách, kvůli údajným zdravotním obtížím jednoho z cestujících ale letoun přistál o něco dřív.
Krize u hranic se polské vládě hodí. Migrace odvrací pozornost od skandálu s potraty i od obří inflace
Číst článek
Po diabetickém záchvatu u jednoho z pasažérů se posádka marockých aerolinií rozhodla požádat o povolení nouzově přistát. Namísto Istanbulu tak letadlo zamířilo k největšímu ostrovu španělských Baleár a dosedlo na letišti Son San Joan ve městě Palma de Mallorca.
Po přistání už na kolabujícího Maročana čekala sanitka, která ho za doprovodu dalšího cestujícího převezla do nemocnice v Palmě. Na palubě letadla a v prostorách letiště se mezitím odehrávalo drama. Skupina asi dvaceti cestujících se totiž vydala na útěk.
„V letadle došlo k velké hádce. Několik pasažérů začalo nadávat a vyhrožovat posádce a požadovali, aby jim dovolili si zakouřit a vystoupit na přistávací dráhu,“ cituje britská televize BBC zprávu vyšetřovatelů, kteří se incidentem z počátku listopadu v současnosti zabývají.
Dění na palubě ilustruje také video, na které odkazuje BBC a který zveřejnil také španělský deník El País. Na něm je vidět, jak několik mužů utíká přes přistávací dráhu, zatímco se další tlačí k východu. Asi dvaceti mužům, mezi kterými byli hlavně Maročané a jeden Palestinec, se podařilo dostat z letadla ven.
Provoz letiště proto musel být na několik hodin zastaven a zhruba tři desítky letů odstartovalo z Mallorky se značným zpožděním.
Zatímco dvacítka pasažérů překonala letištní plot a utekla pryč, muže s údajným diabetickým šokem lékaři propustili z léčení a konstatovali, že je zcela zdráv. Policie ho proto zatkla za ilegální vstup a zadržela i jeho doprovod, který z nemocnice předtím utekl.
Plán z facebooku
Jen několik hodin po nouzovém přistání skončilo v poutech také dalších 12 migrantů, které policie dopadla v blízkosti letiště. Nyní sedí ve vazbě a jsou obviněni mimo jiné z napomáhání ilegální imigraci, narušení veřejného pořádku nebo pobuřování. Dalších 12 mužů ale zůstává na svobodě a nejméně dva z nich odcestovali trajektem do Barcelony.
Záchranné akce na hranici s Běloruskem. Polští dobrovolníci hledají běžence, kteří potřebují lékaře
Číst článek
Podle webu britské televize tak listopadový incident vyvolal nejen otázky týkající se bezpečnosti letiště, ale také debatu o možných nových cestách migrace do Evropy. Obavy, že by se „trik“ s nouzovým přistáním mohl stát precedentem, zdůrazňují některá španělská média i politici, především ti z pravicové části spektra.
Úřady se totiž už od počátku domnívají, že šlo o záměrnou, předem plánovanou akci a o nelegální vstup na území Španělska. Podle BBC to naznačuje už pouhá skutečnost, že si ani jeden z dvacítky mužů před odletem neodbavil žádné zavazadlo.
Na stopu vyšetřovatele navedl také účet na facebooku, který v Maroku sledují tisíce lidí. Tam se na počátku července objevil příspěvek, který plánoval zosnování stejné akce, jaká se odehrála o čtyři měsíce později na trase Casablanca – Istanbul.
V příspěvku mimo jiné stálo, že pokud se některému z cestujících udělá během průletu španělským vzdušným prostorem nevolno, letadlo bude muset ve Španělsku nouzově přistát, aby si tak letecká společnost „zachránila pověst a zbavila se odpovědnosti“.
Podle deníku El País ale příspěvek zmiňoval také instrukce pro ostatní účastníky plánu, kteří měli po propuknutí fingovaného kolapsu jejich kolegy začít křičet a zajistit tak, aby letadlo skutečně přistálo na španělském území. Na samém konci pak příspěvek vyzýval: „Pokud máte zájem, přihlaste se.“
Španělská média rovněž napsala, že se na dané facebookové stránce objevil příspěvek také několik hodin poté, co Airbus A320 musel nouzově přistát. Měl ho napsat jeden z Maročanů, kterým se podařilo utéct.
„Policie nás od rána pronásleduje v lese a střílí po nás gumovými projektily. Telefon se mi brzo vypne, mám jen procento baterie,“ stálo ve zprávě.
Migrace do Španělska
Je to právě Španělsko, kam migranti ze severní Afriky míří vedle Itálie nejčastěji.
Čech, který navštívil obří tábor u Mali: Uprchlíci chtějí perspektivu a vrátit se domů, ne cestovat do Evropy
Číst článek
Volí z několika variant. Jednou z nich je takzvaná západní středomořská trasa, která končí u španělské pevniny. Druhou pak cesta přes Atlantik, která vede z Maroka nebo Západní Sahary ke Kanárským ostrovům, španělskému souostroví ležícímu na severozápadě od Afriky.
Španělské ministerstvo vnitra uvádí, že jen od ledna do konce září připlulo ke španělských břehům 27 tisíc lidí migrantů, což je 54procentní nárůst oproti roku 2020. Data přitom ukazují, že vzrostl nejen počet žadatelů o azyl, kteří míří k evropským břehům, ale také počet obětí.
Podle Mezinárodní organizace pro migraci byl letošek zatím nejsmrtelnějším rokem na této trase, od ledna do září totiž na cestě do Španělska zemřelo více než 1025 lidí.
Nebezpečná cesta na vratkých lodích přes rozbouřené vody Středomoří a Atlantiku přitom bývá výrazně dražší než letenka z Casablancy do Istanbulu. Ta podle BBC může vyjít na 200 eur, tedy v přepočtu zhruba 5000 korun, převaděčům ale migranti zaplatí mnohem víc.
Podle španělského komentátora Camila Josého Cely Condeho se tak „fingování nemoci a další kreativní způsoby, jak se dostat do Evropy“ mohou pro migranty stát nevyhnutelnou volbou. Nejenže se tak vyhnou „extrémnímu riziku smrti“, ale nebudou muset platit ani „mafiím, které námořní cesty kontrolují“, dodává podle BBC Conde.