‚Bezpečnost je priorita.‘ Běloruskému vzdušnému prostoru se začaly vyhýbat první aerolinky

Nezákonné chování, státní terorismus či letecké pirátství. Taková slova padají na adresu Minsku poté, co tamní režim v neděli přinutil změnit trasu a přistát letoun společnosti Ryanair. Běloruské úřady následně na palubě zadržely opozičního novináře a aktivistu Ramana Prataseviče a jeho přítelkyni. Vzdušnému prostoru země se nyní kvůli bezpečnosti začaly vyhýbat první aerolinky, například lotyšská národní společnost AirBaltic či Wizz Air.

Aktualizováno Minsk/Praha (Aktualizováno: 15:41 24. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo (ilustrační foto)

Aerolinky mohou zvážit, zda se vyhnou běloruskému vzdušnému prostoru. Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

„Rozhodli jsme se nevlétávat do běloruského vzdušného prostoru do doby, než se nedělní situace nevyjasní nebo než příslušné orgány vydají rozhodnutí,“ napsala společnost AirBaltic v pondělním prohlášení s tím, že bezpečnost posádky a pasažérů letadla je pro ni prioritou.

Litevské úřady navíc v pondělí odpoledne vydaly zákaz létat přes území Běloruska při cestách z nebo do země. 

„To, co se stalo, velice jasně ukázalo, že v případě, že naši občané letí ve vzdušném prostoru našeho sousedního státu, bohužel nejsou v bezpečí a nevíme, zda letoun nebude donucen k přistání z těch či oněch důvodů,“ řekl litevský ministr dopravy Marius Skuodis.

K podobnému kroku přistoupila i maďarská nízkonákladová společnost Wizz Air. Na pondělní cestě z Kyjeva do Tallinu bylo na mapě dobře vidět, jak oblétává běloruské hranice.

Letadlo aerolinky WIzz Air oblétává na cestě do Tallinu běloruské hranice | Zdroj: reprofoto flightradar24

Na aplikaci FlightRadar24 je zřejmé, že se od původní trasy odklonil i let rakouských národních aerolinek Austrian z Vídně do Moskvy – nově přes Slovensko a Ukrajinu.

Rakouské aerolinky Austrian oblétají vzdušný prostor Běloruska přes Ukrajinu | Zdroj: reprofoto flightradar24

„Každá aerolinka si může naplánovat trasu podle svého uvážení a některým územím se tak úplně vyhnout. Letové softwary jsou natolik vyspělé, že to pro ně není žádný problém,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz Richard Klíma, mluvčí Řízení letového provozu České republiky.

Například česká skupina Smartwings zatím žádné omezení neplánuje, protože se řídí pokyny Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví. „Pokud takový zákaz vydají, jsme připraveni se jím řídit,“ uvedla mluvčí Vladimíra Dufková. České aerolinie létají z Prahy do Mosky.

Evropská agentura situaci monitoruje a již v neděli kontaktovala letecké úřady členských států s cílem zvýšit povědomí o incidentu. „Vnitrostátním úřadům jsme doporučili, aby informace předaly leteckým společnostem, a ty je tak mohly zahrnout do vlastního procesu hodnocení rizik,“ řekla serveru iROZHLAS.cz Janet Northcoteová, mluvčí Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA).

Běloruský velvyslanec si od Česka vyslechl důrazný protest. Země žádá propuštění Lukašenkova kritika

Číst článek

Pro připomenutí: letadlo společnosti Ryanair na trase z Atén do Vilniusu donutili v neděli nečekaně přistát v Minsku běloruská stíhačka MiG-27 a letoví operátoři. Úřad běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka uvedl, že důvodem byla nahlášená bomba na palubě letadla.

Po přistání ale bombu nenašli, Bělorusové naopak zadrželi novináře a šéfredaktora aktivistického kanálu Nexta Ramana Protaseviče, který proti Lukašenkovu režimu dlouhodobě vystupuje.

Na běloruskou akci se snesla bezprostřední kritika politiků, ale také i leteckých společností a organizací. „Jsme silně znepokojeni nuceným přistáním letu Ryanair, což by mohlo být v rozporu se Chicagskou úmluvou,“ uvedla Mezinárodní organizace civilního letectví (ICAO).

Mezinárodní organizace leteckých společností (IATA) pro změnu vyzvala k důslednému prošetření celého incidentu.

ICAO is strongly concerned by the apparent forced landing of a Ryanair flight and its passengers, which could be in contravention of the Chicago Convention. We look forward to more information being officially confirmed by the countries and operators concerned.

19:18 – 23. 05. 2021

1308 3100

Irský ministr zahraničí Simon Coveney a šéf letecké společnosti Ryanair Michael O'Leary podle ČTK označili nedělní nucené přistání za státem podporované pirátství.

‚Několik agentů KGB‘

„Zdá se, že záměrem úřadů bylo odstranit novináře a jeho doprovod na cestě,“ řekl v pondělí ředitel Ryanair O'Leary. „Máme za to, že na letišti bylo také vyloženo několik agentů (běloruské tajné služby) KGB,“ dodal.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se nechala slyšet, že akce nezůstane bez odezvy. „Nehorázné a nezákonné chování režimu v Bělorusku bude mít důsledky,“ uvedla.

Kriticky se k incidentu vyjádřilo i české ministerstvo zahraničí. Náměstek ministra Jan Kohout si v pondělí předvolal běloruského velvyslance Valerije Kurdjukova. Na schůzce vznesl důrazný protest kvůli vážnému podezření z porušení mezinárodního práva v letectví a vyzval zemi, aby okamžitě propustila zadrženého novináře Ramana Prataseviče a jeho přítelkyně.

Případem se v pondělí budou také zabývat premiéři a prezidenti zemí na summitu Evropské unie.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme