Amerikanista: V USA mizí politický střed. Atmosféra nahrává vyšším příspěvkům od veřejnosti

81 milionů dolarů za jediný den, za 36 hodin už milionů rovná stovka.Tolik peněz získala na svou kampaň americká viceprezidentka Kamala Harrisová po odstoupení prezidenta Joea Bidena z klání o Bílý dům. Harrisová, kterou Demokratická strana s největší pravděpodobností oficiálně do prezidentských voleb jako svou kandidátku vyšle v polovině srpna, ale nyní stojí před nesnadným úkolem. Musí o příspěvek na kampaň přesvědčit i velké donory strany.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamala Harrisová

Kamala Harrisová | Foto: Adrees Latif | Zdroj: Reuters

Příspěvky na kampaň se po odstoupení 81letého Bidena na účet začaly hrnout nečekaným tempem. Americký deník The New York Times psal o „jednom z největších přívalů peněz všech dob“. Dny po Bidenově odstoupení tak byly z finančního hlediska naprosto nejlepší za celý volební cyklus. 

Platforma ActBlue, která zprostředkovává příspěvky pro demokratické kandidáty, později také upozornila, že 62 procent lidí, kteří Harrisové poslali příspěvek, tak učinila vůbec poprvé. 

Harrisová ve šlépějích Obamy

Podobně úspěšný jako nyní Harrisová byl ve vybírání peněz na kampaň i exprezident Barack Obama. Před volbami v roce 2009 a 2013 měl výkonnou a efektivně fungující síť dobrovolníků, kteří prováděli fundraising přímo ve svých lokálních komunitách.

„Nejde o výjimečnou situaci, ale bude zajímavé sledovat, zda u Harrisové nešlo jen o prvotní entuziasmus a snahu ‚nakopnout‘ poněkud demotivovanou stranu a zda tempo příspěvků vydrží,“ míní amerikanista Jan Hornát z Institutu mezinárodních věd Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Podle Hornáta je přispívání na nejrůznější kampaně součástí americké politické kultury. „Je to i součást obecných společenským zvyků, které mají hluboké historické kořeny. Ve Spojených státech vás každou chvíli přes telefon, poštu či na ulici oslovují různé skupiny a organizace s prosbou o pravidelný příspěvek. Nejen charitativní spolky, ale i místní policejní či hasičský sbor, spolky pro válečné veterány, školy od základních po vysoké, sportovní celky, církve a podobně,“ popsal pro iROZHLAS.cz. 

Hlavní výzvou pro Kamalu Harrisovou bude oslovit pracující třídu, míní americký politolog

Číst článek

Rodinná záležitost a tradice

Upozornil také, že obvyklá americká rodina přispívá i několika organizacím najednou. „Do toho se řadí i politické strany, respektive jejich místní buňky či přímo jednotliví kandidáti,“ vysvětlil Hornát. Na rozdíl od Evropy, kde je běžné, že na činnost politických stran přispívá stát, je podobná podpora v USA velmi omezená. Strany proto peníze od veřejnosti nutně potřebují. 

Američané se tradičně silně identifikují se stranou, kterou podporují. Tento trend podle Horváta v posledních letech ještě zesílil. „Mizí politický střed a nerozhodnutí voliči, o které se vede stále urputnější boj, protože to jsou právě oni, kdo rozhoduje volby. To samozřejmě nasvědčuje efektivnějšímu výběru darů. Peníze se stávají ‚jediným’ klíčem, jak porazit ‚nebezpečnou‘ protistranu. Často jde i o rodinnou záležitost či tradici, kdy se několik generací ‚pyšní‘ volbou jediné strany,“ popsal dále.

Klíčoví jsou ale pro strany také velcí dárci. Do debat o způsobilosti prezidenta Bidena se před jeho odstoupení zapojil například hollywoodský herec a velký podporovatel demokratů George Clooney, jiná velká donorka, dědička impéria Disney pak na začátku června stopla veškeré své příspěvky, dokud Biden neodstoupí.

Marie Starostová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme