Tisíce propuštěných. Trump se ve zkušební době zbavuje vládních zaměstnanců, které přijali za Bidena
Administrativa staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek nařídila federálním agenturám zahájit propouštění pracovníků, kteří jsou ve zkušební době, informovala americká média. Propouštění tisíců lidí již podle nich začalo a dotýká se mimo jiné Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nebo ministerstva energetiky. Lidé ve zkušební době dosud tvořili skoro desetinu zaměstnanců federální vlády.
Zkušební doba amerických státních zaměstnanců obvykle trvá jeden rok. Stoupenci nových opatření, jejichž cílem je snížit státní výdaje, krok hájí s tím, že lidé ve zkušební době nemají na danou práci automaticky nárok. Odpůrci naopak uvádí, že pokyn povede k propouštění lidí najatých za vlády Trumpova předchůdce v Bílém domě Joea Bidena.
Podle úřadu pro personální záležitosti (OPM) bylo ve zkušební době loni asi 200 000 federálních zaměstnanců, tedy těch, kteří pro federální vládu pracovali méně než rok. Celkový počet civilních pracovníků americké vlády je něco přes dva miliony. Kolika zaměstnanců se aktuální vlna propouštění týká, není jasné.
Až 68 tisíc firem ve Francii může vyhlásit bankrot. Stovky lidí protestovaly proti propouštění v Michelinu
Číst článek
Odkud se propouští?
Podle zpráv amerických médií půjde minimálně o tisíce lidí. Agentura AP v pátek informovala o plánu propustit skoro 1300 z celkových zhruba 13 000 pracovníků CDC. Podle ní ve zkušební době mohou být i zkušení pracovníci, například když byli nedávno povýšeni. Ministerstvo, jež má na starosti péči o bývalé vojáky, v noci na pátek oznámilo propuštění nejméně 1000 lidí, z Lesní správy Spojených států podle deníku The Wall Street Journal odchází přes 3000 lidí.
Personální škrty Trumpův tým zavádí i na ministerstvech energetiky, už dříve v týdnu se propouštění podle CNN dotklo zaměstnanců ve zkušební době pracujících pro ministerstvo školství, úřad pro ochranu spotřebitelů CFPB a Agenturu pro malé podniky. Dosud k propouštění nedocházelo a federálním zaměstnancům, jichž se škrty týkaly, bylo nařízeno placené volno.
Trump a jeho spojenci se snaží zásadně přetvořit federální byrokracii, kterou označují za přebujelou a kterou podezírají z neochoty naplňovat program staronové hlavy státu. Podle listu The Washington Post (WP) zvažují snížit rozpočty institucí napříč vládou v průměru asi o třetinu. Tváří těchto snah je nejbohatší muž planety Elon Musk, jehož Trump pověřil zeštíhlením státu a bojem proti plýtvání a podvodům, které jsou podle prezidenta ve státní správě běžné.
Smetana: Udržování míru na Ukrajině má být podle USA zodpovědností Evropy. Ta na to není připravena
Číst článek
Průběh propouštění
Jak plošné snižování stavů probíhá, popsal ve čtvrteční zprávě deník WP. „Tisíce pracovníků bylo propuštěno skrze vzkazy doručené v předtočených videích nebo na hromadných hovorech. Někteří dostali pokyn, aby do 30 minut opustili budovu. Jiným bylo řečeno, že budou formálně propuštěni prostřednictvím e-mailů, které nikdy nedorazily,“ napsal deník.
„Zkušební doba je pokračováním procesu žádosti o zaměstnání, nikoli nárokem na stálé zaměstnání,“ komentoval vývoj mluvčí OPM. „Agentury činí nezávislá opatření s ohledem na nedávné zmrazení přijímání zaměstnanců a na podporu širšího úsilí prezidenta o restrukturalizaci a zefektivnění federální vlády, aby lépe sloužila americkému lidu,“ dodal.
Reakce AFGE
Americká federace vládních zaměstnanců (AFGE) tento krok odsoudila. Předseda odborového svazu Everett Kelley uvedl, že administrativa „zneužila zkušební dobu k politicky motivovanému hromadnému propouštění, které se zaměřuje na zaměstnance nikoliv kvůli jejich výkonu, ale proto, že byli přijati před Trumpovým nástupem do funkce“. „Důvodem tohoto propouštění není špatný výkon práce - neexistuje žádný důkaz, že by tito zaměstnanci byli něčím jiným než oddanými státními zaměstnanci. Jde o moc,“ dodal.
Daněk: Druhý Mnichov? Trump svým telefonátem do Kremlu porušil veškerá diplomatická tabu
Číst článek
Čtvrteční nařízení podle CNN není v souladu s dřívějším pokynem OPM, podle něhož měli být propouštěni pouze ti zaměstnanci ve zkušební době, kteří práci nevykonávali dobře.
Trump a Musk už před nástupem k moci avizovali rušení celých úřadů a od začátku prezidentova funkčního období ochromili některé složky federální vlády včetně CFPB a klíčové humanitární agentury. Spustili také program „odložené výpovědi“, v němž motivují státní zaměstnance k odchodu z práce příslibem několikaměsíčního placeného volna. Více než 75 000 federálních zaměstnanců podle posledních údajů na nabídku přistoupilo.
Propouštění pracovníků ve zkušební době se připravovalo od prvního dne Trumpova nástupu do úřadu, kdy úřadující šéf OPM rozeslal všem agenturám oběžník, v němž jim nařídil, aby sestavily seznam všech svých pracovníků ve zkušební době a zaslaly jej úřadu. V dopise z 20. ledna bylo uvedeno, že je snazší tyto zaměstnance propustit.